Úvodní strana > Aktuality
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Hodkovický poklad - prosba o pomoc

425 hodkovice portret430

Náhoda mi dopřála a dostal se mi do rukou poklad. Dlouhá léta pracuji jako fotograf. Začátkem tohoto roku ke mně jakousi shodou okolností doputovala krabice od bot, tedy obrazně řečeno, plná negativů Hodkovičáků. Jenže ne jen tak lecjakých, ale nafotografovaných někde před válkou a dost možná po ní. Na přesné dataci nyní pracuje Severočeské muzeum.

Na každé historické skleněné destičce je nafotografován nějaký usedlík. Jen podle oděvu a pózy lze usuzovat, že je tu starosta, tu četník, pan řídící, rozverná slečna nebo něčí babička. Některé záběry jsou rukou fotografa pojmenovány. Můžeme tedy vidět paní Laurynovou, Bydovou či pána Rejchala ze Sedlíšťky, nebo Žákovou a Emila Kopala z Husy. Bohužel většina z nich je bezejmenná.

Proto se na Vás, vážení Hodkovičané, obracíme s prosbou o pomoc. Pomozte mi najít jména k lidem na fotografiích. Dost možná se jedná o Vaše příbuzné nebo je znáte z vyprávění Vašich rodičů. Pro někoho z Vás to může být třeba jediná fotografie Vaší babičky či tety.

Jak na to? Ve středu 18. června 2014 budu mít na náměstí v Hodkovicích nad Mohelkou postavený stan, kde budou všechny portréty vystaveny. Prostě navštívíte výstavu. Můžete si je prohlédnout, i to stojí za to, protože na Vás dýchne doba poctivého řemesla, a třeba zrovna Vy najdete někoho známého, ke kterému přidáme jméno. Zároveň bych Vás požádal o portrét, to znamená, že Vás na místě vyfotografuji, tak jak se to dělávalo. Vznikne tím úžasná sbírka usedlíků a občanů z Hodkovicka s rozdílem minimálně dvou generací, tu nakonec společně vystavíme. Vůbec nevadí, jste-li novousedlíci. Nakonec taky nevíme, jestli Kopalovi z Husy zde žili generace nebo se zrovna přistěhovali.

Co za to? Kromě společné účasti na projektu, a to stojí za to, Vám nechám zvětšit podobenku příbuzného, aby se zaplnilo Vaše rodinné album, a pochopitelně přidám Váš současný portrét.

Takže se těším na viděnou 18. června 2014 od 9:00 do 16:00 hodin na náměstí. Věřím, že se nás sejde co možná nejvíce a pozvete i Vaše známé. Společně tak zhodnotíme poklad z Hodkovic. Děkuji za ochotu pomoci a za nadšení pro Vaše město.

Šimon Pikous

Hodkovický poklad

425 hodkovice portret430

425 hodkovice portret430

 
466 hodkovice portret380

466 hodkovice portret380

 
507 hodkovice portret349

507 hodkovice portret349

 
530 hodkovice lidi391

530 hodkovice lidi391

 
533 hodkovice portret409

533 hodkovice portret409

 
535 hodkovice portret408

535 hodkovice portret408

 
536 hodkovice portret410

536 hodkovice portret410

 
 
Vytvořeno 28.5.2014 10:07:45 | přečteno 939x | irena.libalova
load