Úvodní strana > Aktuality
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Lockdown, covid a závislosti

ADVAITA

V liberecké Advaitě se přes 20 let zabýváme závislostmi z různých úhlů pohledu. Děláme preventivní programy, v pěti městech našeho kraje máme ambulance pro léčbu závislostí všeho druhu a všech věkových skupin a v Nové Vsi u Liberce se lidé se závislostí léčí v terapeutické komunitě.
I v této době jsme k dispozici lidem, kteří to potřebují.

Je to už více než rok, co globální pandemie zasahuje do téměř všech sfér našeho života.

Škola a práce se prolnuly s domovem, často bez jasné hranice. Děti i dospělí jsou tváří v tvář obrazovce a ne učiteli, spolužákům či kolegům. Místo běžných vztahů máme virtuální pseudokontakty.

Na mobilech, počítačích a jiné technice jsme závislí daleko více než před pandemií. 

Jen pro ilustraci: svůj mobil vezmeme do ruky průměrně 150x za den. Často impulzivně, bez významného důvodu. I hazardní hry, včetně kurzového sázení, se přesunuly na internet a jsou stále při ruce.

 

Co na to naše duševní zdraví?

 

Výzkum týmu okolo dr. Winklera z Národního ústavu pro duševní zdraví ukazuje, že se v naší zemi od loňska ztrojnásobil počet lidí s depresí a třikrát vyšší je i riziko sebevraždy. Dvakrát tolik je lidí s úzkostnými poruchami. Více lidí se opíjí. To je alarmující nárůst!

Dle kolegů z různých koutů republiky také roste počet patologických hráčů.

 

Čím to je?

 

Pokud se dostaneme do nesnází, zpravidla volíme tři strategie. Snažíme se nesnáz vyřešit, ignorujeme ji, anebo se od ní snažíme uniknout. Strategii volíme dle našich zkušeností – je možné, že nám některá v minulosti fungovala. Současná situace ale často staví naše zkušenosti doslova na hlavu.

Víc než kdy předtím čelíme nejistotě, bezmoci, strachu, smutku, vzteku, nudě a dalším emocím.

Pocity ale nejde vyřešit a jejich ignorování nefunguje dlouhodobě. Zato úniků máme nebývale mnoho: sociální sítě, jídlo, miliony zpráv, nepřeberné množstvím seriálů a filmů, alkohol a jiné drogy, počítačové hry a… (zde si dosaďte „to svoje“).

Z úniku se může stát závislost. Tu nezměříte podle počtu vypitých panáků, ale podle toho, co vám vezme. Peníze, zdraví, práci, vztahy…život.

Častým omylem je, že závislost je jen otázkou vůle. Opakované a neúspěšné pokusy závislostní chování omezit či s ním přestat jsou dokonce jedním z příznaků této nemoci.

 

Co s tím?

 

Pokud máte dojem, že u vás či vašich blízkých překračuje závislé chování únosnou mez, můžete se otestovat. Pro to lze využít např. online poradnu Kliniky adiktologie  nebo v případě pití alkoholu aplikaci Národního centra pro duševní zdraví.

Pokud preferujete osobní kontakt nebo jste pomocí uvedených testů zjistili, že vaše chování je rizikové, můžete využít některou z poraden Advaity. Zúčastnit se můžete i našich webinářů z cyklu Děti a internet.

Všechny naše poradenské služby jsou v základní síti sociálních služeb Libereckého kraje a poskytujeme je bezplatně.

 

Za týmy Advaity Jakub Kabíček


 

Advaita, z. ú., poskytuje služby prevence a léčby závislostí, působí v Libereckém kraji od roku 1996.
Kromě Centra adiktologických služeb Advaita v Liberci, které zajištuje provoz programů ambulantní léčby a doléčovacího programu, provozuje také poradny pro závislosti v šesti obcích libereckého kraje a dále pak Terapeutickou komunitu Advaita v Nové Vsi a Centrum primární prevence Advaita. Kontaktní údaje najdete na webu 
www.advaitaliberec.cz. Další informace získáte také na telefonu 482 750 607.


Vytvořeno 16.4.2021 9:15:37 | přečteno 329x | irena.libalova
load