Úvodní strana > Město > Historie města > Střípky z historie města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

135 let od otevření Turnhalle

V hodkovické kronice je k otevření napsáno toto:

Rok 1884

Když zdejší tělocvičný spolek (Turneři) už po řadu let usiloval o stavbu tělocvičny a shromáždil peníze dobrovolnými sbírkami, podal ve schůzi městského zastupitelstva 2. dubna písemnou žádost, aby obec přenechala na stavbu tělocvičny bezplatně svou zahradu na parcele č. 229. Tato žádost byla ve schůzi městského zastupitelstva 8. května vyřízena tak, že zahradní pozemek byl bezplatně přenechán turnerům pro stavbu tělocvičny. Stavba začala ještě během léta.

Rok 1885

31. května byla otevřena nově postavená tělocvična; ve městě bylo mnoho vlajek a ozdob a přes nepříznivé počasí se dostavilo kolem pěti až šesti set turnerů.
Starosta Johann Kirchhof pronesl na tržišti pozdrav, načež vedoucí spolku turnerů Hermann Tobis pronesl slavnostní řeč. Oba řečníci byli aplaudováni. Pak se dal do pohybu průvod provázený 40 dívkami ve stejných krémově žlutých šatech zdobených černo-červeno-zlatými stuhami k tělocvičně, před níž promluvil vedoucí stavebního komitétu městský radní Ferdinand Schneider o stavbě a jejím dokončení; jeho řeč byla přijata s potleskem.
Odpoledne byl u střelnice ve Skalním údolí koncert.
V knížce „Výlety po Hodkovicích aneb 10 let cesty za poznáním“ je popsáno fungování a přeměny tělocvičny až po dostavbu Kulturního domu:

Na místě dnešního Kulturního domu stála od roku 1885, celých 100 let, budova tělocvičny, kterou postavil německý tělocvičný spolek Turnerů. Turneři byli německou obdobou českého Sokola a peníze na stavbu své tělocvičny střádali dlouhé roky, a proto její otevření 31. května 1885 bylo spojeno s velkou slávou. „Turnhalle“ pak byla velmi hojně využívána nejen ke cvičení, ale také k pořádání divadelních představení, koncertů, bálů, přednášek a různých oslav. Tak to šlo až do 2. světové války. Po roce 1945 a odsunu německého obyvatelstva se v tělocvičně pořádaly především kulturní akce, ale už českými spolky. Později se akce pořádaly pod hlavičkou Osvětové besedy a tento název se používal i pro tělocvičnu.
Odehrálo se zde mnoho divadelních představení a po mnoho let se tu například konala soutěžní přehlídka ochotnických divadelních souborů „Hodkovické jaro“. Pořádaly se tu též hudební festivaly a nedá se zapomenout na kouzelnou atmosféru bálů a zábav, které se v sezóně konaly téměř každý týden. Budova Osvětové besedy ale bohužel postupně chátrala, až byla nakonec uzavřena a místo opravy bylo rozhodnuto o stavbě nového Kulturního domu.
Ten se stavěl od roku 1985 a stavbu provázela řada problémů. Dokonce došlo ke zřícení části stropů a stavba byla na delší čas přerušena. Kulturní dům byl dokončen až na podzim roku 1989, těsně před Sametovou revolucí.

Na fotkách je zachycena tělocvična okolo roku 1900 a výstavba Kulturního domu v letech 1985 – 1987 (foto z archivu města Hodkovice n. M.).

František Nejedlo
Spolek rodáků a přátel Hodkovic


135 let od otevření Turnhalle

tělocvična okolo r  1900, autor: archiv města Hodkovice nad Mohelkou

tělocvična okolo r 1900

 
výstavba Kulturního domu 1985 - 1987, autor: archiv města Hodkovice nad Mohelkou

výstavba Kulturního domu 1985 - 1987

 
 
Vytvořeno 6.5.2020 15:59:10 | přečteno 334x | irena.libalova
load