Úvodní strana > Město > Historie města > Střípky z historie města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

70 let od znovuodhalení pomníku T. G. Masaryka v Hodkovicích

Pomník TGM 1949

Obrázek pomníku našeho prvního prezidenta T. G. Masaryka z knihy „Hodkovice-městečko pod Javorníkem“ upozorňuje na událost z r. 1946.
Před 70 lety, 12. května 1946, byl podruhé odhalen pomník T. G. Masaryka na hodkovickém náměstí. Co však předcházelo této události?

Kroniky a dobový tisk informují, že byl roku 1928 založen fond na postavení pomníku T. G. Masaryka v Hodkovicích se základním vkladem 1000 Kč. Po 10 letech, 29. května 1938, měl být pomník odhalen na hraničářské slavnosti proti rozpínavosti fašizmu v Československé republice. Po částečné mobilizaci československé armády 20. až 21. května 1938 byla slavnost policejním ředitelstvím v Liberci zakázána, ale na příkaz z Prahy byla nakonec povolena. Tato informace proběhla v tisku i v pražském rozhlasu. Po Mnichovské dohodě a odtržení Sudet byly Hodkovice obsazeny fašistickou armádou. Pomník byl zabedněn prkny a měl být odstraněn. Češi se nabídli, že pomník odstraní a sochu uloží na své náklady. 7. 11. 1938 byla socha z náměstí uklizena do dvora radnice a 29. 11. 1938 odvezena do Jenišovic. Zde byla umístěna v hasičské zbrojnici a v období „heydrichiády“ byla obalena lepenkou a zakopána na pozemku pana Třešňáka. Po ukončení války byla socha vykopána a vrácena do Hodkovic.

12. května 1946 byl pomník odhalen podruhé. Slavnostní řeč měl za Místní národní výbor v Hodkovicích pan Moc a za Osvětovou besedu a školu pan Jůza. Nad náměstím kroužil větroň, který shodil na náměstí kytici. Druhý větroň shodil tubu s poselstvím .

Pomník vydržel na náměstí až do roku 1960, kdy byl podruhé odstraněn.

František Nejedlo
Sdružení rodáků a přátel Hodkovic

Vytvořeno 2.5.2016 14:03:32 | přečteno 1002x | irena.libalova
load