Úvodní strana > Město > Historie města > Střípky z historie města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

80 let od tragédie na svazích Javorníku - smrt Adolfa Walderta

obr 1

Před 80 lety, v neděli 10. února 1935, se ve věku nedožitých třiatřiceti let při lyžařských závodech na Javorníku smrtelně zranil Adolf Waldert, mistr kolářský z Hodkovic. Ten byl zároveň i vedoucí těchto závodů a trať jistě znal. Co přesně bylo příčinou nárazu do stromu, se zřejmě již nedovíme. Adolf Waldert utrpěl smrtelná zranění a přivolaný hodkovický doktor A. Longin již mohl konstatovat pouze smrt na následky těchto zranění.
Na A. Walderta jsou však na svazích Javorníku dvě památky. První se nachází u tzv. Kamenného stolu při cestě z Obřího sudu k Záskalí /obr.1 /. Druhou památkou je tabulka na Kahligově pomníku při cestě od javornické kapličky směrem k Hodkovicím /obr.2/.
Na paměť tragédie byl na strom umístěn kříž z lyží. Ten vydržel mnoho let, ale povětrnostní podmínky na Javorníku vykonaly své. Po kříži už není stopy, a jestli stojí i strom nevíme.
Adolf Waldert, činný také jako turner a hasič, je pohřben na hodkovickém hřbitově. Jeho hrob byl před třemi lety opraven Janem Blaschkem z Hodkovic /obr.3/. Gabriele Waldertová, vdova po A. Waldertovi, se znovu provdala, a to za  Ewalda Ullmanna, koláře ze Smržovky. Po 2. světové válce byla rodina odsunuta do Německa.

Tolik k připomenutí památky hodkovického sportovce Adolfa  Walderta, který byl těsně před závody na Javorníku ještě třetí na závodech v Novém Městě pod Smrkem.

František Nejedlo
Sdružení rodáků a přátel Hodkovic


80 let od tragédie na svazích Javorníku

obr 1

obr 1

 
obr 2

obr 2

 
obr 3

obr 3

 
 
Vytvořeno 4.3.2015 9:02:04 | přečteno 2173x | irena.libalova
load