Úvodní strana > Město > Historie města > Střípky z historie města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

90 let hodkovického fotbalu (doba předválečná)

foto před válkou1

V letošním roce slaví hodkovický fotbal významné výročí – 90 let od založení. Vznik fotbalového oddílu hodkovických Čechů byl popsán v KK č. 2 v roce 2011 panem Václavem Zajíčkem ze vzpomínek pamětníků a různých materiálů pod názvem „ Začátky fotbalu v Hodkovicích nad Mohelkou“. 

Jak to tedy tehdy bylo?

Na jaře v roce 1925 se rozhodla hrstka českých nadšenců založit v Hodkovicích fotbalový oddíl. Peněz moc nebylo, nadšení ano. A tak hlavně pánové Třešňák, Pírko, Hudec, Tesař, Hašlar, Zoubek, Havlíček, Škopan, Wanke, Kosina, Kotal, Kovář, Malický, Matěcha, Lang, Řezáč, St. Fišer, Nejedlo, učitel Pfeifer, Tomeš, Moc. Z Liberce Michel, z Turnova Holubec, Pelc a další začali hledat vhodný pozemek na vybudování fotbalového hřiště.
Po marné snaze získat pozemek od města Hodkovic nebo od soukromých vlastníků, vyhlídli si sportovci na kopci zvaném Horka neplodné pole. To patřilo ke dvoru v Jílovém, který tehdy spravovala obec legionářů z 1. světové války. Legionáři vyšli začínajícím fotbalistům ochotně vstříc. Vykáceli na pozemku porost, potřebnou plochu zorali, zvláčeli a provedli veškeré planýrovací práce. Náklady s tím spojené se podařilo uhradit z dobrovolných sbírek. Pan Fanta nakoupil dresy a pánové Zoubek a Kovář financovali nákup kopaček. Došlo k postavení branek na nově vybudovaném hřišti, sestavilo se mužstvo a brzy se hrál první zápas s mužstvem místních Němců F. C. Liebenau. Tento zápas vyhráli Češi 4 : 2.
Vůbec výsledků a jiných zpráv o činnosti klubu do zabrání českého pohraničí po Mnichovské dohodě je málo. Několik se podařilo najít v dobovém tisku. Je zajímavé, že se název SK Hodkovice vyskytuje již v r. 1924, tedy rok před oficiálním založením klubu. Tehdy to byl výsledek zápasu s Doubím. SK Doubí Ib. versus SK Hodkovice Ia. 4 : 2. Hráno v neděli dne 13. července na hřišti SK. Hodkovice.

Další zprávy jsou z roku 1929. Jsou to nejen výsledky utkání, ale i jiné události týkající se SK Hodkovice. Zprávy byly ponechány tak, jak byly vytištěny v novinách.
Nejdříve představení funkcionářů fotbalového oddílu.
SK Hodkovice konal dne 17. března t. r. svoji valnou hromadu za silné účasti členstva. Průběh byl důstojný a za zpráv funkcionářů bylo zřejmé, s jakou péčí každý jemu svěřenou funkci v uplynulém období vykonával. Volba funkcionářů byla podle návrhu jednohlasná a vedením klubu byl pověřen osvědčený pracovník kol. Ant. Petrů, místopředseda Jožka Fořt, sekretář Vilém Čížek, jednatel Jar. Řezáč, pokladník Jos. Hanzl a ostatní zvolení členové výboru jsou vesměs dobří pracovníci, což jest zárukou k dalšímu zdárnému vývoji klubu.
Dále je napsáno: mimořádně jest pozoruhodno věnování obnosu 50 Kč od DTJ. Hodkovice za propůjčení dekorací z karnevalu, za což vzdáváme dík.  SK Hodkovice disponuje letos dobrou XI. a má ještě volné termíny na své i cizí hřiště. Nabídky, jakož i veškerou korespondenci řiďte na adresu sekretáře: Vilém Čížek, Hodkovice u Liberce, Liberecká čp. 47.

A nyní několik výsledků fotbalových utkání (ponecháno v původním tiskové úpravě).

SK Hodkovice versus Jizeran Doubrava 4 : 4 (3 : 3)

Hráno dne 7. dubna v Hodkovicích. Oboustranně ostrá hra v mezích fair play. U hostů vynikala obrana a levé křídlo. Hra domácích dobrá, nejlepší výkon podali Nejedlo,  Thomas a brankář Moc. Autory branek Nejedlo a Thomas. Zápas byl o 15 minut předčasně ukončen, poněvadž hráči Jizerana neuposlechli soudce a jednali nesportsmansky.

SK Hodkovice versus D. S. Kratzau 2 : 4 (0 : 2)

Hráno dne 21. dubna v Chrastavě. Ostrá hra obou stran. Domácí lepší ve střelbě. Soudce Hogschnur uspokojil. U Hodkovic je nutná lepší souhra. Za Hodkovice skoroval Antič.

SK Hodkovice versus SK Zásada 0 : 10 (0 : 5).

Mistrovský zápas hrán dne 28. t. m. v Hodkovicích. Domácí o 10 hráčích. Soupeř byl o mnoho lepší, ačkoliv tělesně slabší. Soudce p. Mastik z Liberce bezdůvodně hráče domácích vyloučil. Pan Mastik mnohokráte domácí poškodil nesprávným rozhodnutím.

SK Hodkovice : SK Rapid Růžodol 0 : 7 (0 : 1).

Mistrovský zápas hrán dne 5. května v Růžodole. Pěkná hra obou stran. Brankář Moc od SK. Hodkovice podal krásný výkon a chytil, co se dalo. Domácí lepší, hosté měli ve střelbě smůlu.
Pan Mastik z Liberce soudcoval výborně.

SK Hodkovice : SK Lišný 7 : 3 (2 : 1)

Hráno dne 2. t. m. v Hodkovicích jako přátelský zápas. Domácí v převaze a mnoho šancí nezužitkovali. Brankář hostů dobrým výkonem zachránil své mužstvo před větší porážkou. Soudcoval pan Mastik dobře a přesně.

SK Hodkovice : SK Jizeran Doubrava 2 : 2 (0 : 1)

Mistrovský zápas hrán 15. t. m. v Doubravě. Obětavá hra obou stran. Bohužel soudce p. Bělka byl nápadně stranický pro domácí a 3 hráče od SK Hodkovice jak mu napadlo, vyloučil. Apelujeme na odbočku soudců, aby pro příště delegovala soudce, kteří jsou lépe schopni mistrovský zápas řídit.

SK Hodkovice : SK Lišný.

Se zájmem očekávaný mistrovský zápas 22. t. m. v Hodkovicích nebyl uskutečněn, poněvadž se soupeř nedostavil. Toto jest již druhý případ během 4 neděl a žádáme Pelikánovu severočeskou župu footballovou o zakročení proti tomuto zlozvyku. Ve svém okrsku vede SK. Hodkovice s 5. body a scorem 8 : 2.

SK Hodkovice : DSK Gablonz komb. 0 : 0 (0 : 0).

Hráno dne 27. t. m. v Jablonci. Hosté s náhradníky a 10 lidech docílili nad dobrým soupeřem pěkného výsledku. Nemožná střelba útočníka a obrany dobře na obou stranách zabránily nějakému úspěchu.

Ještě z další činnosti SK Hodkovice, která byla publikována v tisku.

Sport. klub Hodkovice sehraje v neděli dne 20. t. m. v České besedě divadelní představení „Zlý duch Lumpaci vagabundus“. Komedie o šesti dílech. Začátek v 8 hod., předprodej u p. Pokorného.

Sport. klub Hodkovice pořádá v neděli dne 30. t. m. večerní vycházku s hudbou na Zlatou hvězdu, spojenou s taneční zábavou. Sraz u České besedy o půl 6. hodině večerní. Oblíbená hudba Sedlejovická. Sportovní klub prosí své přátele a příznivce o hojnou účast!

Sportovní klub Hodkovice pořádá v neděli dne 29. září 1929 na počest svých odvedenců-vojínů, vínek na rozloučenou v České besedě v Hodkovicích. Oblíbená hudba p. Thomase. Začátek v 8 hod. Své příznivce zve zábavní výbor.

Tolik tedy z materiálů o předválečném dění v SK Hodkovice. Mnichovská dohoda a následné zabrání českého pohraničí ukončuje pořádání fotbalových soutěží a činnost oddílů. Mnoho obyvatel (i hráčů) odchází do vnitrozemí a trvá přes 7 let, než se konečně zase začne hrát.

(pokračování příště)


František Nejedlo
Sdružení rodáků a přátel Hodkovic

 

90 let hodkovického fotbalu

foto před válkou1

foto před válkou1

 
foto před válkou2

foto před válkou2

 
 
Vytvořeno 4.5.2015 15:13:14 | přečteno 1142x | irena.libalova
load