Úvodní strana > Město > Historie města > Střípky z historie města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Dvě nehody na železničním přejezdu v Jílovém v r. 1931

Dvě nehody na železničním přejezdu v Jílovém v r. 1931.

Na snímcích hodkovického fotografa Leopolda Jerie jsou zachyceny dvě tragické nehody na železničním přejezdu v Jílovém v r. 1931. Podle Pamětní knihy drážní stanice Hodkovice a dobového tisku se tyto nehody udály následovně.

V pátek 21. 8. 1931 ve 3 hodiny a 4 minuty najel osobní vlak 1102 na přejezdu státní silnice u Jílového na osobní automobil obsazený třemi osobami (obr. 1 a 2). Osobní automobil jabloneckého továrníka Heřmana Dickowa, ve kterém mimo majitele seděli též účetní tajemník Okresního úřadu v Jablonci n. N. p. Emil Jäger a soukromý úředník p. Alfred Michler, přijížděl právě od Turnova směrem k Hodkovicím a najel plnou rychlostí do přijíždějícího ranního vlaku a byl jím ještě kus vlečen. Následky této srážky byly hrozné. Pan Michler zůstal mrtev na místě, pan Jäger utrpěl těžký otřes mozku, pan Dickow pak zranění hlavy a rukou. Na místo přispěchal hodkovický lékař dr. Longin, ale mrtvý a oba ranění byli mezitím již odvezeni vlakem. Pan Jäger byl odvezen dále vlakem do nemocnice v Mladé Boleslavi. Neštěstí zavinil hlídač trati Effenberger, který zapomněl spustit závory a byl ještě týž den ráno zatčen a odevzdán okresnímu soudu v Turnově.

-----

Za necelý měsíc na to, v sobotu 19. září 1931 ve 20 hodin a 37 minut, zachytil vlak 1109 na přejezdu těžké tříosé nákladní auto se čtyřmi osobami (obr. 3). Auto přerazilo závory a vjelo přímo před projíždějící vlak. Šestitunové auto, jež se zaklínilo do lokomotivy, bylo vlečeno asi osmdesát metrů po trati. Auto bylo úplně zničeno a bylo tak zaklesnuté do stroje, že muselo být pomocným strojem od vlaku 8204 odtrženo a pak teprve pomocí sběhnuvších se lidí převráceno do příkopu mimo kolej, aby doprava nevázla. Ačkoli byl náraz ohromný, naštěstí nikdo nepřišel o život. Dvě osoby byly těžce a dvě lehce zraněny. Také sem dorazil hodkovický lékař dr. Longin. Srážku zavinil řidič auta, neboť závory byly spuštěny, což hlídač konající službu několika svědky prokázal. Hlídač tratě, když viděl, že řidič nezastavuje, dával mu znamení svítilnou a křičel. Řidič snad z nedostatku duchapřítomnosti nezastavil a vjel do kolejiště. Auto patřilo Legionářskému dopravnímu družstvu v Turnově a bylo používáno na dovážení materiálu na úpravu státních silniček v Liberci. Jak bylo dodatečně zjištěno, všichni čtyři zranění byli během dvou týdnů propuštěni z nemocnice domů vyléčeni. Z cestujících ve vlaku nebyl nikdo zraněn.

Na závěr bylo konstatováno, že tento případ by měl sloužit řidičům za výstrahu, aby při přejezdech tratí byli opatrní.


František Nejedlo
Sdružení rodáků a přátel Hodkovic

Železniční přejezd Jílové

obr 1

obr 1

 
obr 2

obr 2

 
obr 3

obr 3

 
 
Vytvořeno 30.4.2013 8:05:07 | přečteno 2738x | irena.libalova
load