Úvodní strana > Město > Historie města > Střípky z historie města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Historie Dolánek

Dolánky

Součástí Hodkovic a zejména jejich historie je městská část Dolánky. Jejich historie je velmi stará a souvisí se samotným vznikem celého města.

V době po druhé světové válce zde bylo mnoho drobných zemědělců s výměrou polí do 5 ha jako třeba rodina Charvátových, Holubových, Mrázových, Jechových a další. Ostatní obyvatelé převážně pracovali, v tehdejším národním podniku PAL – Autobrzdy. V Dolánkách také byl prosperující mlýn manželů Semerádových, pila na pořez dřeva paní Škodové a zahradnictví pana Bobka. Součástí Dolánek byly také Sedmidomky na levém břehu Mohelky (viz. foto), které musely později ustoupit nově budované dvouproudové silnici Praha – Liberec. Dolánky jsou také charakteristické svou těsnou blízkostí říčky Mohelky. Zejména v období padesátých let trpěla tato část častými záplavami, neboť v té době ještě stál starý kamenný most s malým profilem. Proto zejména v jarních měsících se často ucpával ledovými krami a naplaveným dřívím. Právem lze říci, že obyvatelé Dolánek a Sedmidomků měli mnohem složitější život než jinde.

Dnes je tato část města poměrně klidnou zónou, neboť „nový“ most přes Mohelku se svým širokým profilem neumožňuje této říčce se rozlévat do okolí a nově postavený dálniční obchvat dopravně již nezatěžuje celou tuto oblast.

Sepsal dne 7. 4. 2016

Ing. Vlastimil Mráz
Sdružení rodáků a přátel Hodkovic


Vytvořeno 28.4.2016 10:45:48 | přečteno 1152x | irena.libalova
load