Úvodní strana > Město > Historie města > Střípky z historie města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Hodkovické lípy svobody

1.  Rok 1968   lípa v Zahradní ulici (u komunálu), autor: Josef Havlík

Památné stromy sázeli lidé odedávna jako připomínku významných událostí. Od roku 1918 se v celé naší zemi sázely takzvané „lípy svobody“ nebo „lípy republiky“. Někdy to bylo při výročí založení Československé republiky, u příležitosti skončení války, a také v dalších letech vždy, když si lidé chtěli připomenout hodnotu svobody a demokracie. Výsadba byla malou slavností – zapojili se představení města, členové spolků i žáci místní školy. Stromy byly ozdobené stuhami v barvě trikolory, zazněly proslovy a zpívala se hymna.

V Hodkovicích nad Mohelkou máme několik stromů, které nesou hrdé označení lípa svobody, a několik dalších pamětních, které však již upadly v zapomnění. Pojďme si je připomenout.

Řada lip za Základní školou T. G. Masaryka

První lípy svobody v našem městě byly zasazeny při oslavě 10. výročí vzniku Československé republiky v neděli 28. října 1928. Zápis v městské kronice říká: „Dnes odpoledne ve 2 hodiny pořádala místní tělocvičná jednota Sokol na svém cvičišti za českou školou slavnost vztyčení státní vlajky s přísahou na prapor naší republiky a sázení lip „Svobody“.“

O výstavbu moderní české školy se v roce 1924 zasloužil pan František Květoslav Lang, školský inspektor a rodák z Hodkovic. V letech 1926-1928 vybudovali členové jednoty sokolské za školou své letní cvičiště. Dnes v těchto místech stojí „nová“ školní budova a terasy.

Celkem bylo vysazeno 32 lip malolistých, ale do dnešní doby se jich dochovalo jen asi 12. Některé odešly stářím či nepřízní počasí a na jejich místa byly vysazeny nové stromky (na první pohled menší a mladší). Další byly patrně pokáceny v letech 1971 až 1974 kvůli přístavbě školy.

Lípa v Tyršově ulici

Kolonie českých domků v Tyršově ulici se začala stavět v roce 1924. Od roku 1946 zde na památku konce druhé světové války roste další významný strom – lípa malolistá. V české kronice je zapsáno: „Dne 9. května byly slavnostní bohoslužby a potom průvod do kolonie k zasazení Lípy svobody. Promluvil předseda M.N.V. František Moc a ředitel Václav Jůza.“

Lípa v Zahradní ulici (u komunálu) a lípa na Křižovatce

V roce 1968 byly vysazeny dvě lípy k padesátému výročí československé samostatnosti. V městské kronice je rok 1968 dopisován zpětně, a proto je zde jen stručná zmínka pod hlavičkou Československý ovocnářský a zahrádkářský svaz: „Společně s MěNV byly zasazeny lípy na prostranství u komunálu a na Křižovatce.“ Dochovaly se však fotografie ze slavnostního sázení, na kterých je pan Karel Havlík, hodkovičtí hasiči a mnoho dětí. Poznáte své blízké po padesáti letech? (viz. foto č. 1 a 2)

Lípa u komunálu se krásně rozrostla, bohužel její sestřička na Křižovatce byla zlomena silným větrem a zůstal po ní trouchnivějící pařez se silnými kořeny, ze kterých vyrůstá nový stromek.

Lípa za Základní školou T. G. Masaryka

Při cestě na sportovní hřiště za školou míjíme kámen Dr. Miroslava Tyrše, jehož jméno od roku 1995 hřiště neslo. V blízkosti roste mladá lípa, kterou v roce 1994 vysadili členové Sokola náhradou za lípu svobody skácenou za totalitního režimu. V jejich kronice se můžeme dočíst: „27. 10. v předvečer výročí vzniku Československé republiky byla v areálu školy zasazena lípa, potom byla u pomníku T. G. M. položena kytice. Celkem bylo 70 účastníků této akce.“

Fantova lípa

Na závěr ponechávám zmínku o lípě, která byla pokácena stejně zbytečně, jako byla zbytečná válka, kvůli které byla zasazena.

Rok 1987 se do historie Hodkovic zapsal nejméně dvěma barbarskými činy proti našim památkám. V lednu byla odstřelena Blaschkova vila a zničen přilehlý park. Dále pak byla pokácena tzv. Fantova lípa a na jejím místě vzniklo malé fotbalové hřiště (foto č. 3). K pokácení došlo tajně, aby mu občané nemohli zabránit.

Pan Ladislav Tomeš ji ve svých vzpomínkách popsal takto: „Památný strom lípa velkolistá roste na louce mezi sídlištěm a vycházkové cestě městského lesa jako osamělý strom asi uprostřed. Vysázel ji p. Fanta z Hodkovic r. 1914 jako upomínku na první světovou válku. Obvod má 200 cm a vysoká je asi 10 m.“

Tato lípa nemá oficiální status „lípa svobody“ a nemáme k ní žádné další informace z doby výsadby, ale patřila k našim památkám a její smutný osud by měl být varováním před unáhlenými činy.

Nová pamětní lípa v Hodkovicích nad Mohelkou

V sobotu 27. října 2018 v předvečer 100. výročí založení Československé republiky byla zasazena „lípa republiky“ v prostoru mezi kolonií a sídlištěm Podlesí. Za pěkného počasí se sešlo zhruba padesát hodkovických občanů všech věkových kategorií a pro každého byla neopakovatelným zážitkem možnost přidat lopatu hlíny ke kořenům našeho nového pamětního stromu. Program poté pokračoval v městském kině koncertem "Český národ neskoná" a položením kytic k pomníku T. G. Masaryka na náměstí. Město Hodkovice nad Mohelkou se tak připojilo k oslavám Roku republiky, které probíhají na mnoha místech v České republice.

Město Hodkovice nad Mohelkou zdobí mnoho starých stromů, které byly možná vysazeny na paměť konkrétních událostí, ale bohužel v běhu času upadly do zapomnění. Pokud znáte jakoukoliv historii našich stromů, ať již z vlastní zkušenosti, z vyprávění pamětníků nebo odjinud, dejte nám, prosím, vědět. Co je pro Vás malá informace, může pro nás znamenat další střípek do skládanky hodkovické historie.

Martina Pelantová
Spolek rodáků a přátel Hodkovic

Hodkovické lípy svobody

1.  Rok 1968   lípa v Zahradní ulici (u komunálu), autor: Josef Havlík

1. Rok 1968 lípa v Zahradní ulici (u komunálu)

 
2. Rok 1968  lípa na Křižovatce, autor: Josef Havlík

2. Rok 1968 lípa na Křižovatce

 
3.  Rok 1987  Fantova lípa, autor: Jaroslav Čermák

3. Rok 1987 Fantova lípa

 
Nová pamětní lípa v Hodkovicích nad Mohelkou, autor: Martina Pelantová

Nová pamětní lípa v Hodkovicích nad Mohelkou

 
 
Vytvořeno 1.11.2018 14:15:53 | přečteno 646x | irena.libalova
load