Úvodní strana > Město > Historie města > Střípky z historie města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Husovy oslavy v Hodkovicích

V letošním roce si připomínáme významné výročí – 600 let od mučednické smrti Mistra Jana Husa.
Mistr Jan Hus byl římskokatolický kněz, český středověký náboženský myslitel, reformátor, kazatel a mistr na pražské univerzitě. Reformoval také pravopis, odstranil spřežky a zavedl  do české abecedy diakritiku. Za svoji kritiku mravního úpadku církve byl označen za kacíře. Když odmítl odvolat své učení, byl 6. července 1415 v Kostnici upálen.
Husův odkaz si lidé začali připomínat nejen v době národního obrození, ale i jako národní manifestaci ve 20. a 30. letech minulého století. Také v Hodkovicích pořádali Češi Husovy oslavy k posílení národního ducha.
O povolení oslav se žádal hodkovický městský úřad  a policejní ředitelství v Liberci. Povolení bylo udělováno s podmínkou, že o pořádek bude pečováno dostatečným počtem pořadatelů, že veškerá zákonná a policejní ustanovení budou přesně dodržena a že veřejný klid a pořádek nebude rušen. Za to byl osobně zodpovědný hlavní pořadatel. Pokud byla na místo oslav z příkazu policejního ředitelství vyslána hasičská hlídka, byl účtován poplatek 10 Kč.
Husovy oslavy se konaly na Kalvárii většinou s tímto programem:

- uvítání přítomných
- proslov pozvaného řečníka
- zapálení hranice
- zazpívání písně „Hranice vzplála“
- zazpívání československé hymny.

Píseň „Hranice vzplála“ vznikla již v 19. století a její první sloka má tato slova:
Hranice vzplála tam na břehu Rýna,
na ní umírá dálné vlasti syn.
A vůkol něho kacíře proklíná
temnoty vášeň velebíc svůj čin.
A vy se ptáte; kdo v těch plamenech?
Toť Mistr Jan – toť nejslavnější Čech!

Také po ukončení 2. světové války oslavy krátce pokračovaly. V r. 1948 skončily tak, že o tom dokonce informovaly regionální liberecké noviny pod názvem „Hodkovičtí byli překvapeni...“

Zde je znění článku v původní podobě.

Místní rada osvětová v Hodkovicích oznámila v prvních dnech měsíce července pořad oslav. Mistra Jana Husi. Plakáty hlásaly, že účastníci slavnosti odejdou průvodem s lampiony ku hranici, kde mělo být vzpomenuto památky kostnického mučedníka. Občané však marně čekali na uspořádání průvodu, pořadatelé nepřišli a teprve po dlouhé době bylo oznámeno, že hranice nebyla připravena a že se tudíž slavnost vůbec nekoná. Tak skončila vzpomínka na Mistra Jana Husa v Hodkovicích bez lampionového průvodu a bez tradiční hranice. Když se hodkovičtí občané vraceli za tmy do svých domovů, pomysleli si jistě, že by bylo třeba, aby letošní oslavu Mistra Jana Husi neopomenul hodkovický kronikář zapsat do obecní kroniky.

Takto neslavně tedy skončily Husovy oslavy v Hodkovicích a dále už se neopakovaly.

Památka na Mistra Jana Husa je stále v povědomí Čechů – v r. 2005 se Jan Hus umístil na 7. místě v anketě „Největší Čech“.


František Nejedlo
Sdružení rodáků a přátel Hodkovic                                                             

Vytvořeno 7.7.2015 9:11:30 | přečteno 976x | irena.libalova
load