Ve 20. letech minulého století byly četné okresy v Čechách, na Moravě a Slovensku postiženy krupobitím, průtrží mračen a povodněmi. Škody způsobené těmito živelnými pohromami byly takového rázu, že zemědělci těchto krajů byli ohroženi ve své existenci. Ornice byla odplavena, pole zanesena kamením, pískem a neúrodnou naplaveninou, takže se z úrodných polí staly na dlouhou dobu neúrodné plochy půdy. Byly zničeny také silnice a cesty.
Zmírněním dopadů na zemědělce se zabývalo i Národní shromáždění Republiky Československé a uložilo vládě několik opatření na pomoc postiženým.
Velká živelná pohroma se nevyhnula ani Hodkovicím a blízkému okolí. Tuto událost zaznamenala kronika a dobový tisk takto:
Před 90 lety, 6. května 1925, postihl Hodkovice a blízké okolí veliký liják s krupobitím a bouřkou. Po krásném slunném dni se po páté hodině odpolední rozpoutala neobyčejně prudká bouře; déle než půl hodiny padaly kroupy velké jako holubí vejce, takže někde pokryly zemi do výšky půl až jeden metr. Voda, která přišla naráz, se valila ulicemi města do Mohelky, která brzy změnila celé Dolánky na jezero. Domky stojící u vody byly značně poškozeny a znečištěny, takže se staly mnohde k obývání nezpůsobilé. Ani nejstarší obyvatelé města se nemohli upamatovat na takovou katastrofu.
Hned 8. května podali čeští členové městské rady prohlášení městské radě, ve kterém se žádá, aby bylo zakročeno u příslušných instancí ve věci regulace Mohelky a aby byla provedena dobrovolná sbírka na postižené povodní. Sbírka se vykonala a podle výše poškození příbytků byla rozdělena. Byly podány žádosti k okresní stavební správě v Jičíně a komisi pro úpravu řek v Praze, aby bylo pro příště zabráněno podobné povodni, a sice úpravou mostu na říšské silnici a regulací Mohelky.
Způsobená škoda pro Hodkovice a okolí byla zjištěna asi na 394 000 Kč a byla rozdělena takto:
Mimo tyto škody byly ještě jednotlivým obcím zničeny silnice a cesty.
František Nejedlo
Sdružení rodáků a přátel Hodkovic