Úvodní strana > Město > Historie města > Střípky z historie města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Návštěva vlaku německé techniky v Hodkovicích

Pozvánka na příjezd vlaku německé techniky - listopad 1938

Na lístku z konce listopadu 1938 (viz obrázek) je pozvánka na příjezd vlaku „německé techniky“ do Hodkovic. Hodkovická kronika se o této události zmiňuje takto:

Úterý 29. listopadu.

S více než hodinovým zpožděním přijel na slavnostně vyzdobené nádraží našeho města ve 21:30 hodin večer vlak „německé techniky“.  Po uvítání následovala všeobecná prohlídka tohoto zázračného díla německé vynalézavosti a umu. Během prohlídky dostali v nádražním skladišti potřební soukmenovci jídlo (dospělí i děti) a na stěnu hostince proti nádraží byly promítány zvukové filmy. Na současný velký projev se dostavily tisíce návštěvníků z blízkého i dalekého okolí.

Dále je na dolní straně připomínka k sudetoněmeckým volbám 4. prosince a odevzdání hlasu Adolfu Hitlerovi. I tuto událost cituje hodkovická kronika:

Neděle 4. prosince.

Dnes se konaly sudetoněmecké doplňovací volby do velkoněmeckého říšského sněmu s vůdci Adolfem Hitlerem, Konrádem Henleinem a Karlem Hermannem Frankem. Za volební místnost byl určen zasedací sál radnice. Z 1226 oprávněných voličů jich 1218 odevzdalo platné hlasy; z toho 1214 „ano“ (t. j. 99,6%) a 4 „ne“ (0,4 %). Účast na volbách byla 99,6%. Výsledek voleb – 99,43% pro Vůdce. Celkový výsledek: 2,152.256 ano, 24.497 ne, neplatných hlasů 5.212. 

Tolik tedy k událostem, které se daly najít z pozvánky z doby, kdy už bylo naše pohraniční území na základě Mnichovské smlouvy postoupeno Německu.

 

František Nejedlo
Spolek rodáků a přátel Hodkovic

 


Vytvořeno 5.11.2019 9:57:23 | přečteno 414x | irena.libalova
load