Úvodní strana > Město > Historie města > Střípky z historie města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Oprava opěrné zdi v Poštovské ulici

zeď po rekonstrukci 2

Před dvěma léty byla uskutečněna oprava opěrné zdi v Poštovské ulici. Zeď byla v havarijním stavu, proto k ní byly dány betonové zábrany a ulice se stala jednosměrnou.

O opěrné zdi je v hodkovické kronice u roku 1883 tento zápis:
Na jaře 1883 se zřítila zeď v Poštovní ulici u č. 194. Město Hodkovice se dohodlo s Okresním úřadem v Liberci, že stavbu převezme a okres že poskytne částku 500 zlatých. Majitel domu č. 194 (na obrázku nad zdí) postoupil část svého pozemku na rozšíření ulice o 1 až 2 metry. Díky tomu byla ulice, dříve tak úzká, že se dva vozy nemohly vyhnout, významně rozšířena.

Stavba stála 868 zlatých, k čemuž dal okres 500 zlatých, Franz Schmitt, továrník z Českého Dubu, přispěl dobrovolně 150 zlatými a zbytek dodala obec.

Protože se zeď nachází v městské památkové zóně, musela být opravena podle požadavků památkářů. Opravu provedla hodkovická kamenická firma Charlie’s.
Rekonstrukce zdi přišla na 1 639 478 Kč.

Další zmínka o Poštovské ulici je z roku 1893 a týká se zavedení vodovodu.
Z Tržiště (náměstí) bylo nákladem asi 800 zlatých položeno nové potrubí Anenskou ulicí a odtud postranní uličkou do Poštovní ulice. Tak mohlo být zavedeno 7 domovních přípojek, a to do domů č. 206,207,208,210,366,194 a 195.
10. května 1904 rozhodlo městské zastupitelstvo dát vydláždit Poštovní ulici za 4051 korun.

Dnes je už dlažba zalita asfaltem a nově vydlážděna je jen část ulice od křižovatky ulic Poštovské a Mlýnské k mostu přes Mohelku.
Děkuji panu Petru Bočkovi a panu Janu Čihákovi za poskytnutí fotomateriálů k článku.


František Nejedlo
Spolek rodáků a přátel Hodkovic                                                             


Oprava zdi v Poštovské ulici

dům č  194

dům č 194

 
zeď před rekonstrukcí 1

zeď před rekonstrukcí 1

 
zeď po rekonstrukci 1

zeď po rekonstrukci 1

 
zeď před rekonstrukcí 2

zeď před rekonstrukcí 2

 
zeď po rekonstrukci 2

zeď po rekonstrukci 2

 
 
Vytvořeno 9.6.2020 10:37:47 | přečteno 257x | irena.libalova
load