Úvodní strana > Město > Historie města > Střípky z historie města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Smrt Roberta Kahliga v Alpách v srpnu roku 1931

ROBERT KAHLIG

Je to již 85 let, co se v Alpách smrtelně zranil Robert Kahlig, odborný učitel a později ředitel německé měšťanské školy v Hodkovicích. Tento rodák z Opavy byl v Hodkovicích oblíben a jeho smrt zdejší obyvatelstvo velmi zasáhla.

V městské kronice je o této události napsáno toto:

Sobota 8. srpna 1931.

Dnes dostala paní ředitelová Kahligová zprávu, že se její manžel při sestupu z Finsteraahornu se svým průvodcem se zřítil a smrtelně zranil. Tato zvěst proletěla jako oheň naším městečkem, vždyť tu pan ředitel Kahlig působil od roku 1918 a získal si úctu a ocenění všech jako vedoucí německé obecné a měšťanské školy po osm let jak touto činností, tak svou skromností a laskavostí. Jako zakladatel a předseda vzdělávacího a zahrádkářského spolku se velmi zasloužil o podporu zájmů těchto spolků a pro své bohaté vědomosti a výmluvnost při skvělých přednáškách byl znám a vysoko hodnocen v širokých okresních kruzích.

Jako přítel hor a sportu věnoval mnoho hodin povznesení tělesné zdatnosti naší školní mládeže i výchově dospělých. Jako člen výboru okresní péče o mládež pečoval otcovsky také o chovance zdejšího dětského domova. Proto na něj budeme trvale s úctou vzpomínat.Ve středu 19. srpna 1931 se v kreslírně měšťanské školy konala smuteční slavnost za tak náhle zesnulého pana ředitele Roberta Kahliga, uspořádaná učitelským sborem. Účastnil se jí okresní školní inspektor Wenzel Richter, četní kolegové z okresního spolku učitelů, zástupci místní školní rady a místních lidových spolků, školní mládež a mnoho obyvatel. Rekviem, které poté bylo ve farním kostele, slavnost uzavřelo.
Již v září téhož roku začali přátelé a příznivci zesnulého R. Kahliga snášet kameny a budovat kamennou zeď na památník. Ten byl zbudován na Javorníku uprostřed oblasti hodkovických lyžařů. Slavnostní odhalení památníku se uskutečnilo v sobotu 27. srpna 1932.

Na fotkách je pamětní list s podobenkou Roberta Kahliga a památník na Javorníku z třicátých let, kdy byl dobře viditelný z cesty k javornické kapličce.

Pozn.
Finsteraahorn (4274 m n. m.) - nejvyšší vrchol Bernských Alp a jedna z nejvyšších hor Evropy.

 

František Nejedlo
Sdružení rodáků a přátel Hodkovic


Smrt Robera Kahliga v Alpách

ROBERT KAHLIG

ROBERT KAHLIG

 
Památník na Javorníku

Památník na Javorníku

 
 
Vytvořeno 5.9.2016 15:22:30 | přečteno 741x | irena.libalova
load