Úvodní strana > Město > Historie města > Střípky z historie města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Stará česká škola v Pražské ulici

pamětní deska

Na pamětní desce na domu č. p. 188 je připomenuto, že zde od 1. září 1890 působila česká dvoutřídní soukromá matiční škola. Škola vznikla i zásluhou spisovatelky Karoliny Světlé, která nalezla velkou podporu u Ústřední matice školské. Zřízení této školy mělo pro českou menšinu zřejmě větší význam než nová škola z r. 1925. V té době žilo v Hodkovicích jen asi 20% českých obyvatel a zřízení české školy bylo ze strany hodkovických Němců všemožně bráněno. Domy, ve kterých měla být česká škola, byly Němci vykupovány. Až lstí se podařilo získat dům, ve kterém se škola nakonec zřídila. Otevřením školy byl završen nesnadný zápas českých občanů, živnostníků, řemeslníků a dělníků. Češi boj o školu vyhráli, ale své vítězství draze zaplatili. Mnozí byli perzekuováni – dostávali výpovědi, pokuty, bylo jim zvyšováno nájemné apod. Po vzniku Československa byl v Hodkovicích posílen český živel. Přišlo mnoho českých státních zaměstnanců, dělníků, maloobchodníků a řemeslníků. Rok od roku rostl počet českých dětí a škola již nepostačovala. Proto se v r. 1924 začala stavět nová česká škola. Ta byla slavnostně otevřena již za rok. To bylo jen několik informací o školství v Hodkovicích z brožury „Sto let české školy v Hodkovicích nad Mohelkou 1890 - 1990“ od Doc. MUDr. E. Holečkové, DrSc. a PhMr. K. Havlíka. Jedním z obrázků od p. M. Fišara v brožurce je i stará česká škola.

František Nejedlo
Sdružení rodáků a přátel Hodkovic


Stará česká škola.

pamětní deska

pamětní deska

 
obrázek M  Fišara   Stará česká škola

obrázek M Fišara Stará česká škola

 
 
Vytvořeno 4.1.2016 14:38:26 | přečteno 1364x | irena.libalova
load