Úvodní strana > Město > Historie města > Střípky z historie města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Stará hodkovická medaile

Stará hodkovická medaile (1)

Před několika dny se na mne obrátil s dotazem pan Škoda. Poslal mi foto medaile, kterou našel nedaleko Hodkovic. Nápis Liebenau a znak medvěda ukazoval na souvislost s Hodkovicemi. I přesto, že medaile byla více než sto let stará a nějaký čas ležela v zemi, byla po očištění celkem dobře čitelná.

Německé slovo „verein“ znamená spolek a letopočty 1864 – 1914 ukazovaly na 50. výročí jeho vzniku.  U roku 1864 není v kronice města žádná zpráva o založení spolku, ale roku 1914 je zmiňováno 50 let trvání spolku veteránů. Nyní zbývalo přeložit pomocí německo-českého slovníku zbytek slov a zkratek.

Nápis na medaili zní: Spolek vojenských veteránů Hodkovice – 50 let trvání.

Zajímavý je den, kdy se konala slavnost k 50 letům spolku veteránů.

V kronice je napsáno:

Neděle 28. června  - spolek veteránů slavil 50 let svého trvání, město bylo vyzdobeno prapory a dostavilo se mnoho cizích spolků. Odpoledne ukončila náhle oslavy hrozná zpráva o zavraždění následníka trůnu Františka Ferdinanda a jeho manželky. Srbský fanatik je zastřelil v sarajevských ulicích. Koncert byl okamžitě přerušen a každého jednotlivce se zmocnilo neblahé tušení. Každý totiž cítil, že by tento atentát mohl vést k nesmírně závažným událostem.
O měsíc později už vypovídá Rakousko válku Srbsku, postupně se k oběma stranám přidávají další státy a vzniká tak zatím nejstrašnější válka, kterou kdy bylo lidstvo postiženo.

O spolku veteránů mnoho zmínek není, nedochoval se ani žádný seznam členů, ale v době 50. výročí jej vedl více než 30 let Ferdinand Hofrichter, obchodník kožemi. Ten byl i dlouholetým členem městského zastupitelstva, opakovaně také městským radním a po řadu let velitelem hasičů.

Foto staré medaile tak posloužilo k napsání článku o jednom z nejstarších hodkovických spolků, jehož činnost ukončilo až období 2. světové války.


František Nejedlo
Sdružení rodáků a přátel Hodkovic


Hodkovická medaile

Stará hodkovická medaile (1)

Stará hodkovická medaile (1)

 
Stará hodkovická medaile (2)

Stará hodkovická medaile (2)

 
 
Vytvořeno 30.11.2016 14:21:36 | přečteno 799x | irena.libalova
load