Úvodní strana > Město > Historie města > Střípky z historie města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

85 let od prvního odhalení pomníku T. G. Masaryka v Hodkovicích

foto2

Před 85 lety, 29. května 1938, byl poprvé odhalen pomník T. G. Masaryka na hodkovickém náměstí. Co však předcházelo této události?

Kroniky a dobový tisk informují, že byl roku 1928 založen fond na postavení pomníku T. G. Masaryka v Hodkovicích se základním vkladem 1000 Kč. Po 10 letech, 29. května 1938, měl být pomník odhalen na hraničářské slavnosti proti rozpínavosti fašizmu v Československé republice.

Po částečné mobilizaci československé armády 20. až 21. května 1938 byla slavnost policejním ředitelstvím v Liberci zakázána, ale na příkaz z Prahy byla nakonec povolena. Tato informace proběhla v tisku i v pražském rozhlasu.

Po Mnichovské dohodě a odtržení Sudet byly Hodkovice obsazeny fašistickou armádou. 
Pomník byl zabedněn prkny a měl být odstraněn. Češi se nabídli, že pomník odstraní a sochu uloží na své náklady. 7. listopadu 1938 byla socha z náměstí uklizena do dvora radnice a 29. listopadu 1938 odvezena do Jenišovic. Zde byla umístěna v hasičské zbrojnici a v období „heydrichiády“ byla obalena lepenkou a zakopána na pozemku pana Třešňáka. Po ukončení války byla socha vykopána a vrácena do Hodkovic.

12. května 1946 byl pomník odhalen podruhé.  Vydržel zde na náměstí až do roku 1960, kdy byl podruhé odstraněn.

Děkuji panu P. Bočkovi za poskytnutí fotek k této události.


František Nejedlo
Spolek rodáků a přátel Hodkovic                                                             


85 let od prvního odhalení pomníku T. G. M.

foto1

foto1

 
foto2

foto2

 
foto3

foto3

 
foto4

foto4

 
 
Vytvořeno 12.5.2023 8:56:01 | přečteno 45x | irena.libalova
load