„Žít doma“, to je motto a ústřední myšlenka projektu transformace pečovatelských služeb, který v období od listopadu 2016 do září 2018 realizoval Institut sociální práce Praha ve spolupráci mj. s Libereckým krajem. V rámci Libereckého kraje je registrováno celkem 40 pečovatelských služeb, ale do projektu se jich zapojilo pouze 14. Pečovatelská služba Hodkovice nad Mohelkou byla mezi nimi. O celém projektu a o jeho obrovském úspěchu právě v Hodkovicích nad Mohelkou se můžete více dozvědět z rozhovoru s vedoucí pečovatelské služby Mgr. Martinou Jakab Hendrychovou, který vyšel v Kulturním kalendáři města Hodkovice nad Mohelkou na měsíc říjen 2018...
Projekt transformace pečovatelských služeb měl za cíl změnit pečovatelskou službu v její terénní i ambulantní formě tak, aby neposkytovala ty úkony péče, které může zajišťovat komerční subjekt, ale aby poskytovala úkony péče pouze v těch případech, kdy je řešena nepříznivá sociální situace klienta (to znamená, že daný úkon péče nelze zajistit jinak, mimo pečovatelskou službu, a klient jej potřebuje pravidelně a soustavně) a v takovém časovém rozsahu, aby byla pro všechny klienty daného území dostupná, a v neposlední řadě vybavit tyto služby takovými dovednostmi, které umožní pracovníkům těchto služeb starat se o lidi s vyšší potřebou podpory (to znamená více nemohoucí).
Účast v projektu nám ukázala nový směr, kudy se naše pečovatelská služba může ubírat, přinesla nám změnu myšlení a nazírání na to, co děláme, proč a pro koho to děláme, celou řadu změn i dovedností, a konečně také obrovskou radost. Radost z toho, že díky všem těm změnám a nově naučeným dovednostem jsme jako služba schopni postarat se o občany města Hodkovice nad Mohelkou v jejich domácím prostředí skutečně do poslední chvíle jejich života, bez nutnosti přesunu do pobytového zařízení.
Pečovatelská služba Hodkovice nad Mohelkou prošla projektem opravdu velmi úspěšně. Na sklonku roku 2017 vyhlásil Institut sociální práce Praha v rámci probíhajícího projektu „Vánoční soutěž“ o nejlepší příběh. Služby zapojené do projektu popsaly svoji „cestu změny“ a Institut vybral a ocenil tři nejúspěšnější služby. Hodkovice skončily na krásném druhém místě. V pondělí 10. září 2018 proběhla v Senátu ČR v Praze závěrečná konference k projektu a já jsem byla s paní starostkou pozvána nejen jako účastník této konference, ale zároveň jsme byly požádány o veřejné vystoupení a popsání naší „cesty změny“. Měly jsme v Senátu krásnou prezentaci, která byla velmi úspěšná. Byli jsme jako služba oceněni z různých stran za to, jak velké změny v kvalitě služby jsme dosáhli za pouhý rok a půl trvání projektu.
Do roku 2017 jsme fungovali jako tradiční pečovatelská služba, převážně jsme nakupovali, prali prádlo, uklízeli jsme a roznášeli jsme obědy. První změnou byla změna názvu služby, starý název „Dům s pečovatelskou službou“ byl nahrazen názvem novým, od ledna 2017 se představujeme jako „Pečovatelská služba Hodkovice nad Mohelkou. Zásadnější změny nastaly v únoru 2017, byla rozšířena provozní doba služby, fungujeme denně, včetně víkendů a svátků, od 6:30 do 20:00 hodin, a to i mimo budovu bývalého domu s pečovatelskou službou (dále jen DPS), na území celého města Hodkovice nad Mohelkou, takže vlastně došlo i ke sjednocení provozní doby služby v DPS a mimo DPS, což dříve nebylo. Mimo DPS byla dříve provozní doba značně omezena. Byly také personálně posíleny víkendové směny a směny ve státem uznané svátky, aby bylo možné zajistit všechnu nasmlouvanou péči bez jejího omezování. Kde to bylo možné, tam jsme odbourali úklidy (velké úklidy sníženy o 100%, běžné úklidy sníženy o 70%) a pouhou donášku oběda bez další péče (snížení o 62%) a zajistili jsme jejich provádění komerčními firmami. Díky tomu jsme si uvolnili ruce a máme čas poskytovat opravdovou péči, péči u lůžka, péči o samotné klienty s větším omezením, kteří tuto péči skutečně potřebují. Hodiny strávené třeba úklidem byly nahrazeny přímou péčí u lůžka, při provádění osobní hygieny, při podávání jídla, při koupání atd. Zkrátka jsme začali dělat méně věci, které může udělat komerční firma, a je to tak v pořádku, a začali jsme v mnohem větší míře dělat věci, které za nás komerční firma udělat nemůže, ale které pomohou klientovi k tomu, aby i přes svoji značnou nemohoucnost mohl zůstat doma, ve svém přirozeném prostředí, a nemusel se kvůli potřebě péče přesouvat do domova pro seniory.
Ano, určitě. V roce 2015, před vstupem do projektu, jsme neměli v rámci poskytované péče ani jednoho ležícího uživatele. Když se na přelomu roku 2016 a 2017 zhoršil zdravotní stav jedné naší klientky a ona zůstala upoutána na lůžko, neuměli jsme ji bezpečným způsobem z jejího lůžka dostat. To znamená, že veškerá péče, vč. koupání, byla prováděna na lůžku. Neuměli jsme to v tu dobu jinak. V rámci projektu jsme se to naučili. Dnes ji dokážeme bezpečně posadit, přesunout na vozík nebo na koupací židličku, vykoupat v našem hygienickém centru a dokonce byla po několika letech na vozíku venku. Příběh této klientky „obletěl svět“, byl použit v rámci prezentace v Senátu a velmi pěkně ukazuje naši cestu změny. V roce 2018 máme v péči 5 ležících klientů (kteří se bez naší pomoci nedostanou z lůžka), které pravidelně přesouváme z lůžka, koupeme, podáváme jim u stolu jídlo, polohujeme je atd. A tito klienti zůstávají doma. V roce 2015 jsme např. poskytovali služby mj. 27 klientům, kterým nebyl vůbec přiznán příspěvek na péči a pouze 1 uživateli s nejvyšším příspěvkem na péči. V roce 2018 ubylo klientů bez příspěvku na péči nebo s příspěvkem v I. stupni a naopak se zvýšil počet klientů ve stupni II. – IV. Měli jsme od ledna 2018 v péči 8 uživatelů, kteří odpovídali nejvyššímu IV. stupni příspěvku na péči. Aktuálně jich je 5. A jsme schopni jim poskytnout kvalitní sociální službu a postarat se o jejich potřeby u nich „doma“. Kdo by o to nestálJ
Souznění týmu pečovatelek s vizí změny, jejich každodenní poctivá dřina a učení se novým věcem. Odvaha posouvat hranice, hranice služby i jejich osobní hranice. A v neposlední řadě podpora vedení města, paní starostky Markéty Khauerové, která po celou dobu projektu za námi stála, fandila nám, věřila nám a věřila, že to, co děláme, má smysl. Často jsem na setkáních v rámci projektu slýchávala stesky kolegů z jiných služeb a jiných krajů, jak musí přesvědčovat představitele města o smysluplnosti těchto změn, o tom, proč je důležité mít kvalitní pečovatelskou službu apod. Já nemusela. Nikdy. Všichni mi to záviděli. Podpořil nás i Liberecký kraj. Děkujeme.
Máme v Hodkovicích kvalitní a profesionální PEČOVATELSKOU SLUŽBU, nemusíte se bát zestárnout. Ne nadarmo máme na svých letácích záchranný kruh a motto „S námi se nepotopíte“.