Úvodní strana > Město > Historie města > Pověsti z Hodkovic

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Antonínov

Socha sv  Antoníčka, autor: Pavel Kadlec

Když půjdeme směrem k Šimovně, uvidíme nad ní kapličku a mezi stromy zvoničku. Tam se zvonilo ráno, v poledne i večer klekání. Opodál kapličky je socha sv. Antoníčka. Tento koutek se dříve nazýval Antonínov u Černého lesa. V kapličce měla socha dlouho bílé šaty a věneček nevěsty na paměť tragedie svatebního dne. Socha Antoníčka má jinou pověst. V těchto místech jsou dvě hospodářská stavení. Jeden půjčil druhému peníze bez potvrzení, jenom na dobré slovo. Když dlužník dlouhý čas nic nesplácel ani nevracel dluh, upomínal ho věřitel. Dlužník ale zapřel, že by něco dlužil. Důvěřivý člověk se oběsil na místě, kde dnes stojí socha sv. Antoníčka. Sochu sv. Antoníčka dal postavit nepoctivý dlužník, protože měl výčitky svědomí. Socha byla postavena v r. 1784, kaplička r. 1807 Antonínem Broschem.

Antonínov

Socha sv  Antoníčka, autor: Pavel Kadlec

Socha sv Antoníčka

 
Socha sv  Antoníčka   detail, autor: Pavel Kadlec

Socha sv Antoníčka detail

 
Kaplička v Antonínově, autor: Pavel Kadlec

Kaplička v Antonínově

 
Vnitřní výzdoba kaple, autor: Pavel Kadlec

Vnitřní výzdoba kaple

 
Kaplička v Antonínově (2), autor: Pavel Kadlec

Kaplička v Antonínově (2)

 
 
Vytvořeno 1.2.2013 12:58:18 | přečteno 1718x | irena.libalova
load