Úvodní strana > Město > Historie města > Pověsti z Hodkovic

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Duch zamilovaného myslivce

V dnes již neexistujícím Horském mlýnu žil ovdovělý mlynář se svojí krásnou dcerou. Za dívkou běhalo mnoho mládenců až z dalekých vesnic, ale ona si již dávno vybrala. Zamilovala se do hezkého a chytrého myslivce, který žil v myslivně nad Záskalím na úpatí kopce Javorníka. Mlynářova dcera tam za ním několikrát týdně chodila, otci to vcelku nevadilo, mládenec se mu zdál pracovitý a hodný a takového muže si pro dceru představoval. Jednoho dne však přijel do mlýna bohatý jeřmanický rychtář a požádal mlynáře o ruku jeho dcery. Ten nejdříve váhal, ale když na dubový stůl spadl měšec se zlaťáky, přikývl a osud zamilovaných byl zpečetěn. Svatba měla být hned za dva dny. Rychtář vzhledem nevzhledný si tak chtěl pojistit dceru mlynáře, bál se, že by si to mohl mlynář rozmyslet. Večer před svatbou seděl smutný myslivec se svojí milou u Mohelky pod mlýnem. Mlynář navrhoval dívce, aby utekla z domova, ale dívka se bála otce. Náhle se rozhrnulo křoví a před nimi stál rychtář a křičel: „ Koukej vypadnout od mé nevěsty ty nuzáku, ať tě v její společnosti již nikdy neuvidím, jinak na tebe pošlu psy!“. Mladík se neovládl, vytáhnul tesák, který nosili všichni myslivci, a probodl jím rychtáře. Jeřmanický rychtář se popadl za břicho, pokoušel se z něho vytáhnout ostrou ocel, to se ale mu nepovedlo a spadl do Mohelky, která ho odnesla pryč z tohoto kraje. Vystrašená dívka utekla, dlouho ji hledali, až ji našli také utopenou. Myslivec se ze žalu a strachu z trestu ve své myslivně zastřelil. Byl pochován přímo u myslivny v lese.  Myslivcův duch se proměnil v sýčka, který v lesích nad Záskalím dodnes tajemně houká. Vypráví se, že jeho úkolem je vyvádět z lesů zbloudilé lidi. Jeho duše prý najde pokoje, až osvobodí tisícího člověka, který v noci zabloudí v lesích. To se mu asi jen tak nepodaří, protože v lesích nad Záskalím zase tak mnoho lidí v noci nechodí.

Tuto pověst jsem slyšel vyprávět i v malinko jiné variantě, která se lišila jenom v postavě mládence. Podle této druhé pověsti se jednalo o tovaryše, který chodil za dcerou mlynáře, rychtáře neprobodl, ale uškrtil. Zahynul prý při sjezdu na lyžích z Javorníka, narazil do stromu. Byl také pochován v lese a jeho duch se změnil v sýčka se stejným osudem.

Vytvořeno 1.2.2013 13:00:32 | přečteno 1575x | irena.libalova
load