Úvodní strana > Město > Historie města > Pověsti z Hodkovic

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

O nehodách

Pověst vypráví, že sedlák, který jel s koňským potahem z Hodkovic do Petrašovic měl velice těžký náklad. Na Převahách, pro ty, kteří to nevědí, kde to je, tak připomenu, že se jedná o silnici k Petrašovicím, kde dochází ke klesání – stojí tam nyní tzv. morový sloup a tady se začal vůz rozjíždět stále rychleji a vyvrcholilo to karambolem v polovině prudkého klesání cesty nad Petrašovicemi. Vůz se převrhl, spadl dolů strání a sedlák zahynul. Jeho duch prý nyní v noci varuje rychle jedoucí řidiče do Petrašovic před možným nebezpečím prudkého klesání cesty do vesnice. Druhá varianta této pověsti hovoří, že při snížení tohoto kopce na kole zahynul občan Petrašovic (prý učitel). Duch některého z nich nyní varuje na Převahách řidiče před rychlou jízdou. Já tady nikdy ale žádného ducha neviděl. Při cestě z Vrchoviny do Hodkovic se stala obdobná nehoda. V zátoči silnice před sjezdem jsou po levé straně dva zajímavé historické kameny. Krátce po zřízení této silnice r. 1840 jel zde kopcem dolů jistý Ferd. Dittrich se svým vnukem Ferd. Wildem. Tenkrát měly vozy pouze zadní brzdu. Při jízdě s prudkého kopce vkládali pod přední kolo dřevěnou zarážku, nazývanou pantofel. Dittrich zapomněl vložit pantofel pod kolo a vůz se dal do rychlé jízdy. Pantofel, uvázaný na řetězu a sem tam létající těžce zranil chlapce na noze a starého Dittricha na hlavě. Oba si potom dlouho se svým zraněním poleželi. Po svém uzdravení dal Dittrich na místě nehody postavit kámen s vytesaným pantoflem jako upozornění vozkům. Druhý kámen s vytesaným kolem na jedné straně a se třemi kříži na druhé je tzv. smírčí kříž, který má souvislost s nedalekým popravištěm.

Vytvořeno 1.2.2013 12:59:57 | přečteno 2205x | irena.libalova
load