Úvodní strana > Město > Historie města > Pověsti z Hodkovic

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

O popravišti na Kalvárii

Křížová cesta

Dříve se nedaleko od kaple na vrcholu Křížové cesty popravovalo a jak je známo, popraviště je duchy přímo vyhledáváno Právo hrdelní a popravy byly vykonávány do roku 1765 na tzv. Šibenici. Poslední popravu provedl českodubský kat Kopřiva 6. 6. 1721 na jakémsi Ondřeji Bretschneidrovi. Dřevěná šibenice zde stála do r. 1757. Z Katovské uličky stoupala nahoru k šibenici zvláštní cesta – strmá a úzká, lemovaná kamennými lavičkami (nyní tam zbyla poslední). Na každou lavičku si mohl odsouzenec sednout a pomodlit se. Čas měl až do večera, protože do půlnoci musel být ortel vykonán. Lidé, kteří žili na okraji města, vyprávěli, že za nocí, kdy celé město bylo osvíceno měsíčním světlem, sedávali na lavičkách duchové popravených a hleděli prázdným pohledem na město. Duchové se později začali také vyskytovat u jednotlivých kapliček (postavených na místě laviček) a u vrcholové kaple Křížové cesty. Pod vrcholem Kostelního vrchu směrem k Citeřům stojí křížek a kolem něj rostou staleté lípy. Křížek byl vždy bez označení a jeho stáří se těžko odhaduje. Vypráví se, že když se ještě na hodkovickém popravišti používal meč k odstranění hlavy oběšeného, tak nešikovný kat špatně nastavil koš a useknutá hlava se kutálela ze svahu dolů a zastavila se až v místě, kde stojí lípy. Příbuzní popraveného tam nechali postavit křížek. Prý je tam pochováno několik popravených.

Křížová cesta

Křížová cesta

Křížová cesta

 
Křížová cesta (2)

Křížová cesta (2)

 
Křížová cesta   hlavní kaple

Křížová cesta hlavní kaple

 
Křížová cesta   hlavní kaple (2)

Křížová cesta hlavní kaple (2)

 
 
Vytvořeno 1.2.2013 12:55:57 | přečteno 3278x | irena.libalova
load