Úvodní strana > Město > Historie města > Pověsti z Hodkovic

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Pověst o válce r. 1866

Kaple v Radoňovicích (1), autor: Pavel Kadlec

Prusko-rakouskou válku prodělaly Hodkovice se všemi důsledky. První útrapy války poznali hodkovičtí obyvatelé 25. června 1866, na náměstí přijela skupina pruských hulánů a dva důstojníci., kteří chtěli jídlo a píci pro koně. Starosta jim oznámil, že takové zásoby v Hodkovicích nejsou a tak šli vojáci rekvírovat. Vojáci se rozeběhli po městě a násilím brali vše. K této době se vztahují dvě pověsti. V roce 1793 byla v Radoňovicích postavena kaple, která však v minulém století byla celá přestavěna do dnešní podoby. Ke kapli se váže v ústním podání pověst, že zde v roce 1866 zastřelil modlícího se pruského vojáka rakouský hulán. Obdobná pověst se váže i ke křížku v Liberecké ulici v Kolonii. Pověst říká, že na místě, kde nyní stojí křížek, býval malý oltář, na něm byly sošky, které tam umístil pan Kocvara, který bydlel nedaleko. V roce 1866 zde došlo k zastřelení dvou pruských vojáků. Oltář byl v roce 1869 nahrazen křížkem, který má tuto událost připomínat. Sošky si pan Kocvara potom přemístil do vikýře svého obydlí.

Kaple v Radoňovicích

Kaple v Radoňovicích (1), autor: Pavel Kadlec

Kaple v Radoňovicích (1)

 
Kaple v Radoňovicích (2), autor: Pavel Kadlec

Kaple v Radoňovicích (2)

 
Kaple v Radoňovicích (3), autor: Pavel Kadlec

Kaple v Radoňovicích (3)

 
Kaple v Radoňovicích (4), autor: Pavel Kadlec

Kaple v Radoňovicích (4)

 
Kaple v Radoňovicích (5), autor: Pavel Kadlec

Kaple v Radoňovicích (5)

 
 
Vytvořeno 1.2.2013 12:58:54 | přečteno 1866x | irena.libalova
load