Úvodní strana > Město > Historie města > Pověsti z Hodkovic

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Špičkův duch

Špičkův duch (1), autor: Pavel Kadlec

Na hodkovickém náměstí, přímo naproti radnici, stojí obrovský dům připomínající spíše šlechtické sídlo. Postavil jej obchodník s uměním Unger pro potřeby své firmy. Později byl přeměněn na zájezdní hostinec. A právě v té době v něm začalo strašit. Ubytovaní hosté potkávali v noci v neosvětlených chodbách muže honosně oblečeného s voskovým obličejem a petrolejovou lampou v ruce. Nikomu nikdy nic neudělal, jen okolo vyplašených ubytovaných prošel a zmizel kdesi za zdí. Začalo se vyprávět, že je to duch obchodníka se sklem Špičky, který byl v 19. století jedním z nejúspěšnějších hodkovických podnikatelů a své křehké zboží vyvážel do Indie, Británie i Ameriky. Křehké však byly i jeho obchodní vztahy, peníze ze zámoří dlouho nepřicházely, Špička propadal zoufalství, odevšad se na něj sypaly nezaplacené účty. Doufal, že mu peníze půjčí jeho tchán, ale když ani on mu nebyl ochoten pomoci, otrávil se Špička prudkým jedem. Obchodníka našli klidně sedět v křesle, v ruce svíral petrolejovou lampu. Ironií osudu bylo, že dlouho očekávané peníze přišly druhý den po jeho smrti. Snad proto se ve starém sklářském domě začal objevovat jeho duch – podivné zjevení procházející se po chodbách s petrolejovou lampou.

Špičkův duch

Špičkův duch (1), autor: Pavel Kadlec

Špičkův duch (1)

 
Špičkův duch (2), autor: Pavel Kadlec

Špičkův duch (2)

 
 
Vytvořeno 1.2.2013 12:57:19 | přečteno 1739x | irena.libalova
load