Úvodní strana > Město > Slavní rodáci a osobnosti města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Čestný občan města Hodkovice nad Mohelkou pan František Květoslav Lang - školní inspektor a kronikář

František Květoslav Lang

V pátek 14. září 2018 bylo uděleno Čestné občanství města Hodkovice nad Mohelkou panu Františku Květoslavu Langovi, in memoriam. Z rukou paní starostky jej převzal RNDr. Milan Práger, CSc., vnuk oceněného. Návrh na udělení čestného občanství vzešel od členů Spolku rodáků a přátel Hodkovic, kteří po malém detektivním pátrání dohledali potomky, žijící v hlavním městě ikona souboru...František Květoslav Lang (21. 2. 1874 - 10. 9. 1950)

Když půjdete z náměstí ulicí Pražská, tak na domě č. p. 188 se dočtete, že v tomto domě byla roku 1890 zřízena zásluhou Karolíny Světlé první česká škola. V roce 1972 v téže ulici byla zbourána hodkovická rychta, kterážto měla k této události i k dalším na úseku našeho školství určitý význam.
Tak jak uvádí ve své publikaci ze starých archivů a kronik spisovatelka Prof. MUDr. Ema Holečková, CSc., zásluhou Karolíny Světlé první česká škola a to v roce 1889 byla zřízena v Petrašovicích. I v Hodkovicích byl zájem zřídit českou školu. Tato snaha začala již v roce 1886, kdy delegace ve složení učitel z Petrašovic Hrdlička, učitel české školy v Bezdečíně Hrnčíř, hodkovický kaplan Svátek a hodkovický soused Florián Lang se synem Františkem Květoslavem předala žádost paní Světlé...Ústřední matici školské...o zřízení české školy v Hodkovicích. Na základě této žádosti byla v roce 1890 v Hodkovicích zřízena česká škola. Nebylo to však jednoduché. Langova chalupa i Svátkův pokoj stály vandalům německé národnosti často za cíl různým násilnostem. O tom všem rozmlouval ve svých vzpomínkách Slávek Tkalců, jak byl doma nazýván František Květoslav Lang, pozdější učitel, školní inspektor a úředník ministerstva školství už v Československu, který se zasloužil o zřízení 165 českých škol. Tento inspektor se narodil v hodkovické rychtě a byl jmenován čestným občanem města Hodkovic. A to je on, který byl přítomen prvního jednání o zřízení české školy v Hodkovicích. V té době bylo v Hodkovicích pouze asi 20% Čechů a tato činnost ze strany německé většiny nebyla kladně hodnocena.

(z příspěvku Rodáků a přátel Hodkovic nad Mohelkou - 120 let české školy v Hodkovicích nad Mohelkou)

Vytvořeno 22.11.2011 14:11:39 | přečteno 4695x | irena.libalova
load