Úvodní strana > Město > Slavní rodáci a osobnosti města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Antonín Kellar - hodkovický fotograf

Antonín Kellar

V meziválečném období působilo v Hodkovicích několik fotografů, vesměs německých, jako Dlouhy, Hirche nebo Jerie. Pokud však máte na svých fotkách uvedeno jméno Kellar Hodkovice či značku FOTO AK, jedná se o českého hodkovického fotografa Antonína Kellara. Díky ochotě a vstřícnosti pana Jaroslava Kellara, vnuka Antonína Kellara, máme možnost dozvědět se mnohé o životě tohoto fotografa.

Pan Antonín Kellar se narodil v květnu r. 1892 v Hranicích na Moravě v rodině obuvníka a hostinského Antonína Kellara.Vyučil se fotografem v uměleckém fotografickém závodě Ferdinanda šlechtice z Wicherů v Hranicích. Po skončení 1. světové války a po návratu z italské fronty, kde byl nasazen, pracoval Antonín jako společník svého známého ve fotografickém závodě v Příboru. Tam se také učila fotografkou u svého strýce Jana Hanzla budoucí Antonínova žena Marie, která pocházela z Vlastibořic u Turnova. Po svatbě Antonína a Marie v r. 1923 chtěli mít rodiče Marie dceru blíže domova,  a proto se Antonín rozhodl otevřít svůj vlastní fotografický závod v Hodkovicích v domě č. p. 189, kde s manželkou i bydleli. Pobočný závod měl Antonín v Českém Dubu. Na svém motocyklu jezdil po okolí fotografovat a vydával se za různými zakázkami. Ke konci 20. let, v době hospodářské krize, zakázek ubývalo, a proto chtěli oba manželé do většího města. Jejich volba padla na tehdy vojenské město Čáslav. V Čáslavi si nechali postavit dům s fotoateliérem a v roce 1930 se tam odstěhovali a žili se dvěma dětmi, Jaroslavem a Oluší. Antonín Kellar mimo fotografování hrával s ochotníky divadlo a byl činný v Sokole. Rád muzicíroval, hrál nejen na klavír, housle, violu a violoncello, ale i na kytaru, citeru a harmoniku. Doma se tak často o nedělích muzicírovalo. Manželka Marie ve volném čase ráda vařila a pěstovala všemožné kytičky, také se věnovala, zvláště ve stáří, ručním pracím. Krásně háčkovala a vyšívala ubrusy, polštáře, dečky apod. Oběma manželům byla zahrádka s pejskem v boudě protipólem temné komory, vyvolávacích a ustalovacích tanků ve sklepě a retušovacích pultů. Fotografický závod se úspěšně rozvíjel. Antonín mimo jiné fotografoval vojáky v kasárnách, vydával pohlednice města a okolí.  Byl také nadán malováním. Fotografie na přání koloroval a zvětšeniny, převážně svatební , převáděl do barevného provedení olejomalbou. Oba manželé vedli svoji živnost až do znárodnění, kdy přešla pod komunální služby města. Zde působili až do svého odchodu do důchodu, potom fotografický ateliér zanikl. Oba manželé dožili ve svém domě v Čáslavi. Antonín Kellar zemřel v prosinci roku 1970 a Marie Kellarová v září roku 1988.

Pokud najdete na starých fotkách značky pana Kellara, vzpomeňte na člověka, který se aktivně účastnil českého života v meziválečných Hodkovicích.

Na snímcích jsou manželé Kellarovi a několik ukázek z díla pana Kellara.

V příštím čísle - Jaroslav Antonín Kellar, malíř a grafik, syn Antonína Kellara.


František Nejedlo
Sdružení rodáků a přátel Hodkovic

Antonín Kellar - fotograf

Antonín Kellar

Antonín Kellar

 
Marie Kellarová

Marie Kellarová

 
foto AK2

foto AK2

 
fotoAK3

fotoAK3

 
foto AK4

foto AK4

 
podpis

podpis

 
razítko

razítko

 
 
Vytvořeno 4.3.2015 9:36:28 | přečteno 2166x | irena.libalova
load