Úvodní strana > Město > Slavní rodáci a osobnosti města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Bohumil Zajíček - akademický malíř

Bohumil Zajíček

Pan Bohumil Zajíček se narodil 8. 1. 1922.  Základní školu navštěvoval v Hodkovicích nad Mohelkou v letech 1928 až 1937. Dále studoval na Odborné škole šperkařské v Turnově, obor rytí skla a drahokamů (glyptika) v letech 1937 až 1941. Stal se rytcem drahokamů a skla. Po vystudování této školy pokračoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze v letech 1941 až 1947 obor užité sochařství a glyptika u prof. Karla Štipla. Dostával malé stipendium a o prázdninách si přivydělával na Malé Skále rytím skla. Již během studia mu bylo nabídnuto místo výtvarníka v nově vzniklých ateliérech při Borských sklárnách n. p. v Novém Boru.V ateliérech Borských sklárnách, n. p. Nový Bor pracoval jako výtvarník v letech 1946 až 1947. V dubnu 1947 byla v Novém Boru založena Základní učňovská škola sklářská, na kterou nastoupil jako učitel (obr. č. 1). Pracoval zde až do roku 1952. Po svatbě v roce 1952 nesehnal v Novém Boru ubytování pro sebe a manželku. Odešel proto zpět k rodičům do Hodkovic. Aby nemusel dojíždět daleko za prací, přijal místo učitele na nově otevřeném učilišti polygrafickém v Liberci a zde pracoval až do roku 1956. Od roku 1956 pracoval v Jablonexu PZO v Jablonci nad Nisou a později jako grafik a samostatný výtvarník propagace pracoval v Autobrzdách Jablonec nad Nisou a to od roku 1959 do roku 1982. Doma se věnoval hlavně grafice, linorytu, dřevořezbě, tisku z koláže a kresbě a olejomalbě. Byl členem Aktivu památkové péče a ochrany přírody při kulturní komisi města Hodkovice nad Mohelkou, členem svazu výtvarných umělců byl od roku 1953 a v Českém fondu výtvarných umění působil od roku 1978. Po těžké nemoci zemřel 27. 5. 1993.

Ing. Václav Zajíček
Sdružení rodáků a přátel Hodkovic


Ukázky z díla p. Bohumila Zajička

Profesor a jeho studentky v roce 1951 (č  1)

Profesor a jeho studentky v roce 1951 (č 1)

 
Linoryt Trosky

Linoryt Trosky

 
Olej Trosky

Olej Trosky

 
Akt

Akt

 
Hodkovice

Hodkovice

 
Dřevořez, na kterém je vyobrazen Niccolo Paganini

Dřevořez, na kterém je vyobrazen Niccolo Paganini

 
Akt soška

Akt soška

 
Ukázka práce se sklem

Ukázka práce se sklem

 
 
Vytvořeno 22.11.2011 13:15:01 | přečteno 3896x | irena.libalova
load