Úvodní strana > Město > Slavní rodáci a osobnosti města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Paní Františka Loutchanová - učitelka hodkovické české školy

F. Loutchanová

Před 70 lety, v srpnu 1943, byla v koncentračním táboře Osvětim umučena sl. Františka Loutchanová, učitelka hodkovické české školy a po záboru pohraničí i školy ve Vlastibořicích. Byla také členkou odbojové skupiny „Krystal“.

Brzy po osvobození se v novinách objevil článek o této statečné učitelce. Napsal jej Josef Kvaček, kolega sl. Loutchanové z hodkovické i vlastibořické školy. Znění tohoto článku pod názvem „Za učitelkou z českého pohraničí“ je v původní novinové úpravě.

Za učitelkou z českého pohraničí

J. Seifert:

…jak bychom mohli zpívat nyní - nebýt Vašeho mlčení.

Dnes, po šesti létech strádání, vrací se z koncentračních táborů tisíce národních mučedníků. Na jednu oběť marně čekáme. Nevrátí se - zahynula v Oswiečimi. Jest to bývalá odborná učitelka domácích nauk Františka Loutchanová. Působila na měšťanské škole v Hodkovicích a žila ve výslužbě v Turnově. Jako uvědomělá Češka hned pochopila za okupace, kde je její místo. V jejím bytě v Turnově byli zapojováni učitelé do podzemního odboje proti okupantům od září 1939. Toto hnutí vedl bývalý velitel liberecké posádky plk. Alois Verner, který z jejího bytu vydával pokyny různými směry. Když pak plk.Verner musil se skrývati na různých místech u přátel, byla s ním pí učitelka ve stálém spojení a vyřizovala jeho pokyny a směrnice, jež pak byly dále sdělovány zapojeným osobám.

V dalším vývoji sháněla potraviny pro skrývající se členy ilegálního hnutí, hlavně mezi bývalými žákyněmi hodkovické školy. Do jejího bytu byly též sehnané potraviny dodávány, aby je dále doručovala. Slídivým zrakům Gestapa a jeho donašečům nezůstalo hnutí utajeno a někteří účastníci byli zatčeni. Tu paní učitelka uchýlila se po předchozím sjednání na Jivinu a do Sedlíštěk. Tam pomáhala při vaření v zemědělství. V neděli a při příležitosti chodila do Vlastibořic ke svým známým. Obecní úřad ve Vlastibořicích vystavil jí fingovanou policejní přihlášku k pobytu. S hnutím v Turnově byla stále ve styku a občas do svého bytu do Turnova zajela pro zprávy. Když po Heydrichově odstranění běsnění Gestapa dostoupilo vrcholu, odjela opět z Turnova do Vlastibořic, na Jivinu a do Sedlíštěk. Zde v klidu přírody utišovali jsme a uklidňovali její rozechvělé nervy. Na jaře 1943 naposled přijela z Turnova velmi rozechvěna. V neděli sdělila poslední pokyny a informace z podzemního hnutí. Dlouho se dívala a nemohla se rozloučit s pohledem z našeho okna. Viděla celý Český ráj - svůj domov s Kalužníkem. Snad tušila, že svůj drahý domov vidí naposled, alespoň z dálky. Odešla na Jivinu, kde přenocovala. Po svém příjezdu do Turnova byla zatčena, odvezena do Kartouz, pak na Pankrác a posléze do Oswiečimi, kde v srpnu 1943 její choré a vysílené tělo podlehlo.

Padla, ale neprozradila nikoho. Kolik rodin v Turnově a jejich přátel na venkově, kde před svým zatčením žila, děkuje její statečnosti a jejímu mlčení. Její památka zůstane nám vzorem hraničářského vlastenectví, vzorem obětování a lásky k bližnímu. Všechny děti, které učila, na ni nikdy nezapomenou.

Těchto pár řádků posílám za Vámi, paní učitelko, do daleké cizí země, kde spíte věčný sen.

Vaše oběť nebyla marná a my ve Vlastibořicích, na Jivině a v Sedlíšťkách nezapomeneme.

J. Kvaček.

***

Slečna Františka Loutchanová se narodila v dubnu 1880 v Mašově, navštěvovala obecnou a měšťanskou školu v Turnově. Prodělala několik kurzů ženských ručních prací. Když byla kladně vyřízena žádost školního výboru české školy v Hodkovicích o zavedení předmětů kreslení střihů a šití prádla pro dívky, byla sl. Loutchanová ustanovena učitelkou těchto předmětů. K nim přibylo také vaření.

 ***

Po válce na sl. Loutchanovou Hodkovice nezapomněly. Kronika i dobový tisk zaznamenaly tuto událost. Dne 15. června 1947 uspořádala rodičovská sdružení škol v Hodkovicích Den dětské radosti. V rámci této slavnosti byl ve školní budově odhalen pamětní obraz učitelky Františky Loutchanové, který byl dílem prof. V. Hodíka z Turnova. Odpoledne se potom konala školní slavnost s ukázkami předsletových cvičení žactva na hřišti u školy. Obraz zůstal ve škole asi rok až dva a potom byl odstraněn.

Zajímavá zmínka se objevila v časopisu turnovských rodáků „Náš Turnov“.

V článku o turnovském divadle je psáno „… i divadelní garderoba přispěla svojí pomocí ohroženým. Poskytla sl. Loutchanové, učitelce domácích nauk a člence podzemního hnutí, několik kusů mužského oděvu pro lidi, kteří v našem kraji hledali záchranu před hitlerovskými vrahy.“

Tolik připomenutí života statečné ženy, která přinesla oběť nejvyšší za osvobození naší vlasti.

***

Na fotce ze školního roku 1927-1928 je sl. Loutchanová zachycena s děvčaty při hodině vaření. Vedle ní stojí správce školy Václav Jůza. Některá z děvčat jí možná pomáhala se sháněním potravin, jak je psáno v článku J. Kvačka.

Závěrem bych rád poděkoval paní Thořové, paní Marešové a pánům Laurinovi a Thořovi, kteří svými vzpomínkami pomohli při psaní tohoto článku, i když je sl. Loutchanová přímo neučila.


František Nejedlo
Sdružení rodáků a přátel Hodkovic

Vytvořeno 6.9.2013 11:08:13 | přečteno 2253x | jana.mizerova
load