Úvodní strana > Město > Slavní rodáci a osobnosti města

Navigace

Město

 
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Vzpomínka na pana Rudolfa Bočka

pan Rudolf Boček

Pan Rudolf Boček se narodil 4. 3. 1926 v Liberci. V Liberci vyrůstal ve smíšeném manželství. Když došlo k obsazení Sudet Německem, musela rodina Bočků z Liberce utéct a Bočkovi se odstěhovali k Jičínu, konkrétně do vesničky Veliš, která leží pod hradem Veliš. Tady prožil válku a vyučil se knihařem. V té době se začal věnovat i fotografování a cestování. Cestoval v Čechách po hradech a zámcích na kole. Na jaře 1944 byl vyslýchán a uvězněn Němci.  Podařilo se mu emigrovat na Slovensko, v srpnu 1944 zde vstoupil do partyzánského odboje, do oddílu 1. brigády Jana Žižky, ve kterém bojoval v době Slovenského národního povstání (SNP) proti Němcům a to až do dubna 1945, tedy do konce války na Slovensku. V bojích získal vyznamenání za statečnost a odznak Československého partyzána. Po roce 1989 byl jmenován válečným veteránem.

Jeho velkou zálibou bylo cestování. Po roce 1960 si zakoupil moped Stadion S11 a objel na něm celou republiku. Dojel až na Duklu a zpět.

Od roku 1954 byl zaměstnaný v ČSAD Liberec, nejprve jako průvodčí, později jako dispečer provozu. V tomto podniku pracoval až do starobního důchodu. Po svatbě se slečnou Evou Železnou se v roce 1964 přestěhoval do Hodkovic nad Mohelkou a začal se věnovat pěstování vzácných druhů orchidejí. Byl dlouholetým členem Orchidea klubu při Botanické zahradě v Liberci. Velice rád chodil do lesa na houby. Své cestovatelské aktivity začal směřovat na studium původního biotopu různých květin a orchidejí. Studoval přírodu na Kubě, ve Vietnamu, v Nepálu, Brazílii a Tunisu.

Jako samouk se naučil i několik cizích jazyků, naučil se německy, francouzsky, španělsky, anglicky a latinu. Díky tomu se ve světě všude a snadno domluvil. Věnoval se i sestavení rodinného rodokmenu. Bádal ve státních archivech, farách a kronikách. Jeho výhodou při tomto bádání byla i znalost starého německého písma. Byl členem České genealogické a heraldické společnosti v Praze (ČGHSP).

Jeho velkým koníčkem bylo sbírání starých pohlednic. Byl spoluautorem vydání knih, do kterých zapůjčil část pohlednic ze své sbírky. Jednalo se hlavně o pohlednice z Liberce a okolí a Českého ráje.

Jako soukromá osoba dokonce vydal vlastní pohlednici v upomínku na 200 let od vypuknutí nešťastného požáru v roce 1806 v Hodkovicích (obr. č. 2). Na dům č. p. 191, ve kterém nyní žije rodina Bočků, umístil pan Rudolf Boček (na vlastní náklady) pamětní desku (obr č. 3).

Pan Rudolf Boček zemřel 31. 7. 2011.


Ing. Václav Zajíček
Sdružení rodáků a přátel Hodkovic


Vzpomínka na pana Rudolfa Bočka

pan Rudolf Boček

pan Rudolf Boček

 
Pohlednice ze sbírky pana Rudolfa Bočka

Pohlednice ze sbírky pana Rudolfa Bočka

 
Tabulka na domě pana Bočka

Tabulka na domě pana Bočka

 
Hodkovické náměstí 1912

Hodkovické náměstí 1912

 
Hodkovické náměstí 1916

Hodkovické náměstí 1916

 
Hodkovické náměstí 1925

Hodkovické náměstí 1925

 
Hodkovické náměstí 1935

Hodkovické náměstí 1935

 
 
Vytvořeno 30.11.2016 10:08:40 | přečteno 1022x | irena.libalova
load