Projekt NAŠE PODLESÍ je podpořen z programu 2.6 Podpora místní agendy 21 Libereckého kraje.
Vážení spoluobčané,
v únorovém vydání Kulturního kalendáře jsem Vás spolu se svou kolegyní informovala o novém projektu VEŘEJNÁ PROSTRANSTVÍ NA SÍDLIŠTI PODLESÍ. Do pracovní skupiny se přihlásili Darina Martinovská, Petr Novotný, Tomáš Menčík a Gábina Tschiedelová a Martina Jakab Hendrychová, děkuji všem jmenovaným za zájem, dobré nápady a přínos připravovanému projektu. Františkovi Hendrychovi děkujeme za vytvoření loga, plakátu a pozvánky na 1. veřejné setkání.
Pracovní skupina měla dvě setkání. První, úvodní, proběhlo v pondělí 27. 2. 2017 a bylo především o vzájemném představení, vysvětlení záměr ze strany města a o informaci, jak proběhne veřejného projednání. Na druhém setkání, v pondělí 13. 3. 2017, se diskutovalo především o tom, jak co nejlépe oslovit všechny obyvatele sídliště Podlesí, aby měli chuť zapojit se do projektu a zúčastnit se veřejného setkání a jak v relativně krátké době udělat co největší propagaci. Každý z účastníků dostal úkoly, které přispějí ke zdárnému průběhu veřejného setkání.
Název NAŠE PODLESÍ a jednoduché logo budou spojovat jak práci pracovní skupiny, tak veřejné projednání a pokud to bude reálné, využijeme tyto symboly i při realizaci.
Ing. Markéta Khauerová
starostka města
1. veřejné setkání věnované přípravě zadání pro architekty proběhne v úterý 4. 4. 2017 od 18 hodin v prostorách jídelny základní školy.
Proč se účastnit? Protože nejvíc lze návrh ovlivnit, ještě než architekti poprvé vezmou tužku do ruky – tím, co dostanou zadáno zpracovat. A to ve společné diskuzi připravíme. Architekti se potom pokusí ve svých návrzích co nejvíce podnětů využít a zapracovat.
Na setkání se budeme věnovat dvěma důležitým tématům. Prvním je současný stav veřejných prostranství sídliště. Budeme pojmenovávat pozitiva - co funguje, je užitečné, krásné, zajímavé, komfortní. To je důležité jednak proto, aby architekti mohli na pozitivech stavět, ale zejména proto, aby při úpravách nedošlo k tomu, že mimoděk (protože se nebude vědět, že to je pro řadu lidí důležité) se něco pozitivního změní k horšímu. A k současnému stavu patří i to, jaká jsou negativa a problémy dnešního stavu – co nefunguje, je problematické, ošklivé, nevhodné, nekomfortní. To je důležité proto, aby architekti věděli, co se mají pokusit ve svých návrzích řešit.
Druhým důležitým tématem jsou nároky do budoucna. Pro jaké aktivity by bylo vhodné na sídlišti vytvořit prostor – co chceme na sídlišti dělat. Ať už se to týká činností jako „sednout si a pozorovat dění kolem“, hry dětí nebo parkování. To je důležité proto, aby architekti věděli, co všechno by se na veřejná prostranství sídliště mělo vejít a co by mohla být lákadla, která zpříjemní pobyt. A pak také jaký by měla veřejná prostranství mít charakter, jak by měla působit – aby architekti věděli, pro dosažení jakého dojmu mají vymyslet kompozici.
Na základě těchto informací a informací od města a orgánů ochrany životního prostředí architekti vytvoří 2 varianty studie (půdorysné znázornění prostorově kompozičních a funkčních vztahů). V červnu proběhne druhé veřejné setkání, kde se budou hodnotit výhody a nevýhody jednotlivých variant studie. Na základě tohoto hodnocení bude vytvořena finální verze studie. Výslednou studii budeme v etapách realizovat a zlepšíme tak životní podmínky na sídlišti Podlesí.
Účast na veřejném projednání není omezena pouze na obyvatele sídliště Podlesí, zveme všechny, kteří se chtějí zapojit a přispět svým nápadem k realizaci dobrá věci.
Těšíme se na setkání s Vámi.
Markéta Khauerová, Mgr. Helena Řezáčová, členové pracovní skupiny a projekční ateliér
Studie slouží ke koordinaci úprav sídliště Podlesí a jeho bezprostředního okolí v budoucnu. Úpravy budou projektovány a realizovány postupně po částech.
Studie vznikla na základě výstupů dvou veřejných plánovacích setkání. Na prvním setkání v analytické fázi vznikly podklady pro návrh variant řešení (vnímané problémy a hodnoty území a cílové aktivity a charakter) a na druhém setkání pak zpětná vazba k variantám. Výstupy obou setkání jsou podrobně popsány v samostatných dokumentech.