Úvodní strana > Pro návštěvníky > Informace nejen pro turisty > Osady v okolí
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Jílovská kaple

Posledně jsme skončili v líčení historie Jílového u prodání tohoto poddanství Alainu Rohanovi. Kníže Rohan koupil tehdy celé panství svijanské, do kterého patřilo Jílové a jeho statek a dále vesnice Pelíkovice, Radoňovice, Rydvaltice, Štěrbovina, Jestřabí, Bezděčín a dokonce i část Vratislavic. Osídlení Jílového bylo smíšené, ale stejně tak jako u Bezděčína převládali Němci. Naopak více české byly už Sestroňovice a osada Anděl Strážce. Podle sčítání lidu z roku 1890 žilo v Jílovém 266 Němců a 84 Čechů a v roce 1900 217 Němců a 155 Čechů. Jílové bylo tehdy přiškoleno k Hodkovicům, i když Němci ( především hodkovičtí) vybudovali v Bezděčíně německou školu.

Ale vraťme se ke statku, který byl hlavním zdrojem zaměstnání občanů Jílového. Rohanové tento statek většinou pronajímali. Jméno jednoho nájemce známe, jmenoval se Tachecy, bylo mu zvýšeno nájemné za statek, protože se účastnil jednání o zřízení české školy v Hodkovicích. V počátcích první republiky přišla pozemková reforma a Jílové bylo odděleno od velkostatku svijanského a přiděleno Hospodářskému pachtovnímu, stavebnímu a úspornému družstvu československých legionářů v Turnově. Po druhé světové válce byl zde zřízen státní statek, který později přešel pod JZD Jenišovice.
Slíbil jsem však, že se v tomto čísle zmíním o jílovské kapli. Kaple má zvláštní zasvěcení - svatého Anděla Strážce. Bylo tomu tak proto, že stavbě předcházela papežská bula, která dávala právo zřídit zde bratrstvo, které mohlo dávat odpustky. Že toto bratrstvo bylo skutečně zřízeno, dotvrzuje osada stejného jména – Anděla Strážce. Základní kámen byl položen v roce 1683, ale kdy byla kaple dokončena není přesně známo. Vysvěcena byla v roce 1692, a tak je pravděpodobné, že byla v tomto roce i dokončena. Občané Jílového jí říkali zámecká kaple, protože u ní stála budova, kterou obýval správce statku. Patronem kaple byli samozřejmě Desfourové a kaple byla spravována hodkovickou farou. Bratrstvo, které zde bylo zřízeno před postavením kaple, bylo josefínskými reformami zrušeno. Když koupil statek Jílové Rohan, dal kapli rekonstruovat, ale už v roce 1856 bylo konstatováno, že klenba kaple je nepevná a v roce 1878 žádal hodkovický farář o povolení opravy. K opravě však došlo pravděpodobně až v roce 1927, kdy byla opravena střecha, okna a dveře a opravena omítka a římsy. A to snad byla poslední péče o tuto kapli, pak už můžeme konstatovat jen její devastaci. Začalo to už těsně po druhé světové válce, kdy zde bylo zřízeno skladiště a skončilo to v noci z 2. na 3. ledna 1988, kdy se zřítil zbytek trámové konstrukce a pod touto vahou se zřítila kaple. Přitom to byla stavba, která byla v ochraně státní památkové péče.

Tyto články pocházejí z archivu našeho kulturního kalendáře z roku 1997 napsané panem Miroslavem Fišarem

Vytvořeno 2.11.2011 14:22:55 | přečteno 4669x | Jiří Třísko
load