Úvodní strana > Pro návštěvníky > Informace nejen pro turisty > Památky ve městě
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Morový sloup na Převahách

Morový sloup na Českodubské

U silnice k Českému Dubu na tzv. Převahách (silnice se zde totiž po kratším mírném stoupání od Hodkovic n. M. „převažuje“ směrem k Petrašovicům) stojí nejkrásnější a nejcennější umělecké dílo našeho města, kamenný morový sloup. Je to dílo neznámého umělce - kamenáře, pocházející z roku 1678. Původně byl postaven v Liberecké ulici. Když zde bylo roku 1761 umístěno nad kamenným schodištěm sousoší Tří svatých, byl přemístěn za město k petrašovické silnici.

Na čtyřhranném kvádru stojí šikmo rýhovaný pískovcový sloup s kamennou kapličkou na vrcholu. Je postaven v blízkosti lomu, kde se po požáru Hodkovic n. M. v dubnu r. 1806 lámal kámen na znovuvýstavbu města. Proto mu zdejší Němci říkali Sandkapelle (Písková kaplička).

Je jen škoda, že tato umělecká památka stojí na povětrnostně exponovaném místě, kde vlivem silných větrů, kyselých dešťů a exhalací chátrá. Doufejme, že sloup bude v dohledné době opraven (poslední oprava byla v r. 1860), a že zároveň bude odstraněno, co blízké okolí této památky hyzdí, ať už to jsou betonové panely, hromady různého odpadu či neposekaný plevel nebo po léta neprořezané stromy. Pak teprve budeme moci hovořit o tom, že si starých památek dovedeme vážit a chráníme je.

Charakteristika

Na kvadratickém soklu s římsou je osazen sloup s patkou a hlavicí, dřík profilován šikmými rýhami, na hlavici dříku je osazena kaplička zakončena kamenným křížkem.
V roce 2001 - zhotovený nový základ a sloup zrestaurován.

kh.

Vytvořeno 2.11.2011 12:35:24 | přečteno 2094x | irena.libalova
load