Úvodní strana > Pro návštěvníky > Informace nejen pro turisty > Památky ve městě
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Socha sv. Antonína a památník obětí letecké katastrofy

Socha sv  Antoníčka, autor: Pavel Kadlec

Chceme-li udělat něco užitečného pro zdraví svoje i svých dětí, pokusme se po nedělním obědě přemoci touhu po odpočinku a vydejme se na kratší vycházku.
Půjdeme okolo koupaliště po červeně značkované turistické cestě a kolem tzv. Šímovny, za níž zahneme do mírného stoupání doleva. Čeká nás tu několik zajímavostí. V prvé řadě je to stará kaple, která je však v dezolátním stavu a dokumentuje nedobrý poměr k historickým památkám.

Doufejme, že v budoucnu dojde k její opravě, aby byla ozdobou našeho blízkého okolí. Jděme dále až k soše sv. Antonína, která stojí po levé straně těsně za plotem zahrady. Snad proto je nepoškozená a v poměrně dobrém stavu. Má též svoji pohnutou historii. Majitel nedalekého hospodářství půjčil svému sousedovi větší částku peněz, jen tak beze svědků či písemného potvrzení. Tenkrát platilo více čestné slovo a podání ruky. Když však později věřitel svého dlužníka upomínal, ten mu vše zapřel. To nemohl důvěřivý hospodář přenést přes srdce a ze zoufalství se oběsil. Nečestného dlužníka po této události trápilo svědomí, a proto zde nechal postavit sochu sv. Antonína. Proč to byl právě tento světec, to se asi nedovíme. Snad některý ze zúčastněných na této tragédii nesl křestní jméno Antonín.

Přejdeme-li můstek a zahneme do prava kolem včelínu pana Linky, dostaneme se k památníku události, která se stala před lety. Ukryt ve křoví stojí zde asi metrový žulový kvádr s vyleštěnou přední stranou. Připomíná leteckou nehodu, při níž 7. října 1977 zahynuli čtyři pracovníci uranového průmyslu z Příbrami, a sice Zdeněk Kopecký, Zdeněk Běhounek, Zdeněk Nosek a Rudolf Matula. Při letu do Liberce zabloudili v mlze a jejich malé letadlo narazilo v tomto místě do kopce, který se vypíná nad údolím Mohelky, jímž chtěli letět.

Zastavte se tady, až půjdete holdovat zimním sportům na Buříně. Zajděte si sem však též na jaře či v létě. Je to ideální místo pro odpočinek. Najdete tu léčivé rostliny, děti se potěší motýly, kteří poletují z květu na květ. Takováto nenáročná vycházka vám přinese nejen odpočinek, ale i poučení a radost z naší krásné přírody.

kh

*****

Kaplička v Antonínově byla zrekonstruována v roce 1995.
Na rekonstrukci byl poskytnut příspěvek Okresního úřadu Liberec ve výši 50.000 Kč.

Antonínov

Socha sv  Antoníčka, autor: Pavel Kadlec

Socha sv Antoníčka

 
Socha sv  Antoníčka   detail, autor: Pavel Kadlec

Socha sv Antoníčka detail

 
Kaplička v Antonínově, autor: Pavel Kadlec

Kaplička v Antonínově

 
Vnitřní výzdoba kaple, autor: Pavel Kadlec

Vnitřní výzdoba kaple

 
Kaplička v Antonínově (2), autor: Pavel Kadlec

Kaplička v Antonínově (2)

 
 
Vytvořeno 2.11.2011 12:39:34 | přečteno 2795x | Jiří Třísko
load