Úvodní strana > Pro návštěvníky > Informace nejen pro turisty > Památky ve městě
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Sochy sv. Petra a Pavla pod kostelem

foto pavel kadlec (31)

Nejkrásnějšími díly sochařského umění v našem městě jsou sochy sv. Petra a sv. Pavla po obou stranách schodů ke kostelu, jež byly restaurovány v nedávné době. Pocházejí z roku 1754 a znázorňují světce v životní velikosti a jejich atributy. Jejich tvůrce však není znám, jak tomu je ostatně u většiny soch v našem městě.

Na podstavci každé z obou soch je latinský nápis, jehož překlad je i pro latiníka určitým problémem. Nápis na soše sv. Petra: EXCELSE PIOS PASCITO CIVES SOLVIT VINCULA REIS GAUDIA RANDEPOLI (Nyní, nebešťane, ostříhej zbožné občany přinášející dary, uvolni pouta Randěpolova).Možná však, že poslední slovo zní Pan de poli a pak by význam byl samozřejmě jiný. Nápis na soše sv. Pavla: VOTIS DIVE TUIS PAULE CLIENTES EX MERITISQUE TUIS GRATIA PROVENIAT (Zahrňuj, sv. Pavle, své dobrodince dary a z tvých zásluh ať pochází milost).
Postavy obou soch drží v levé ruce knihu, nad hlavami mají svatozář, jsou mírně prohnuté do písmene S a jejich hlavy jsou bohatě rozevláté, což odpovídá zásadám sochařského umění baroka.

(z knihy Historie, památky a současnost – autor Miroslav Fišar, Hodkovice nad Mohelkou)

Sochy sv. Petra a Pavla

foto pavel kadlec (31)

foto pavel kadlec (31)

 
foto pavel kadlec (36)

foto pavel kadlec (36)

 
 
Vytvořeno 19.9.2011 21:45:14 | přečteno 3072x | tana
load