Úvodní strana > Volný čas > Sport > Sportovní zařízení
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Letiště Hodkovice nad Mohelkou

Letiště Hodkovice nad Mohelkou

Provozovatelem letiště je Aeroklub Hodkovice (svahové létání - paragliding, vyhlídkové lety, letecké výcviky).

Neodmyslitelnou součástí města Hodkovice je veřejné vnitrostátní letiště, které je s různou intenzitou provozu využíváno již od třicátých let. Svojí polohou poblíž Ještědského hřebenu a Jizerských hor, je letiště výhodné jak pro bezmotorové létání, tak i pro motorové létání díky blízkosti atraktivních lokalit v okolí.

Aeroklub Hodkovice zde provozuje plachtařskou školu, ve které zkušení instruktoři naučí zájemce o tento krásný sport ovládat větroň a dovedou je k pilotním zkouškám. Pro výcvik jsou využívány osvědčené a spolehlivé větroně ASK-13 a G103 Twin Astir. Délka trvání výcviku je zpravidla 1-2 roky a kvalitu místní letecké školy dokazují piloti Aeroklubu na českých i mezinárodních soutěžích – mezi členy klubu patří mistryně světa Hana Vokřínková či mistr ČR Honza Louda.

Ani zájemci o motorové létání nepřijdou zkrátka, na letišti je nabízen i výcvik na motorových letadlech. Minimální věk pro zahájení výcviku je 16 let, v 17-ti letech je možné se přihlásit na zkoušku a získat tak průkaz PPL, tedy licenci k létání na jednomotorových pístových letounech. K výcviku je používán nejrozšířenější letoun na světě - Cessna 172 Skyhawk. Pro zájemce připravuje aeroklub od letošního podzimu i výkonný typ Z142.

Vzhledem k poloze letiště a absenci vojenských prostorů v širokém okolí je letiště využíváno zahraničními piloty pro pořádání leteckých kempů, každý rok jich dorazí desítky a využívají pochopitelně i zázemí nejbližšího okolí k nakupování, ubytování či stravování .

Aeroklub Hodkovice věnuje soužití s okolím velkou pozornost, v rámci přibližovacích a odletových postupů je stanoven způsob jakým se vyhýbat zastaveným oblastem.  Každý pilot je povinen tyto postupy znát, byť by přiletěl jen kafe. Snížení hlukové zátěže pro okolí byl i hlavní důvod pro výměnu letadla pro lety s pasažéry a výcvikového motorového letadla, která proběhla před dvěma lety.

Nechcete-li vlastnit pilotní průkaz a přesto byste rádi vyzkoušeli let motorovým letadlem, členové Aeroklubu vás v rámci okružních letů rádi svezou nad zajímavostmi v okolí – Trosky, Hrubá Skála, Kost, Ještěd ... Trasu letu je možné si zvolit podle přání, letadla nejsou omezena silnicemi a je tak možné pořídit třeba pěkný snímek Vašeho domu či Hodkovic z ptačí perspektivy. Kdo se chce více přiblížit létání ptáků, využije možnost svezení ve větroni. Třeba to bude první krok k novému koníčku.

Přijďte se na letadla a letecký provoz podívat!

Vytvořeno 25.1.2012 13:06:58 | přečteno 7920x | irena.libalova
load