Úvodní strana > Volný čas > Organizace a spolky
Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Horolezci

Spolupráce horolezeckého oddílu se záchranným sborem na Raubířákách (foto Petr Boček)

Horolezecký oddíl vznikl v Hodkovicích nad Mohelkou v roce 1977. Oddíl založil Rostislav Nosek, který se stal i předsedou. Zakládajícími členy se stali Zdeněk Košek, L. Hloušek, Vladimír Svátek, Miloslav Dostrašil a Věra Dostrašilová.

V roce 1979 dostal Rostislav Nosek devizový příslib a odjel do Rakouska, do Alp. Tady se seznámil s místním lezcem a spolu s ním zdolává severní stěnou vrchol Widspitze, tedy 3772 m, což je výškový rekord místního horolezeckého oddílu.

V roce 1980 přicházejí další členové, Petr Boček, Pavel Arlt, Petr Hanus, Lukáš Dostrašil, Robert Knobloch, Irena Košková, Michal Trojan, Milan Jelínek a další.

Funkci předsedy horolezeckého oddílu postupně vykonávali Rostislav Nosek, Zdeněk Košek, Petr Hanus, Miloslav Dostrašil a Štěpán Laurin.

Od roku 1980 oddíl vytváří nové prvovýstupy, které začal vyhledávat a slézat R. Nosek se členy oddílu, po roce 1982 ve vytváření prvovýstupů pokračuje P. Boček. V přilehlé oblasti Hodkovic n. M. tak vzniklo mnoho hodnotných výstupů i vysoké obtížnosti. Od roku 1980 do konce roku 2015 bylo přelezeno a osazeno 170 nových cest. Na nových cestách bylo umístěno 130 stěnových kruhů a 50 slaňovacích kruhů. Na starých cestách bylo přetlučeno 45 kruhů, které vyrobil a větší část i osadil Petr Boček s pomocí členů horolezeckého oddílu.

11. srpna 1981 posouvá výškový rekord oddílu Petr Boček na 4807 m výstupem na vrchol Mont Blancu francouzskou stranou.

Oddíl slézá skalní masivy nejen v oblasti Hodkovic, ale např. v Německu, Polabí, atd. Členové mají za sebou mnoho výstupů s obtížností 8a až 9a.

Členové horolezeckého oddílu jezdívají vlakem na lezecká letní i zimní soustředění do Vysokých Tater. Zde se daří výstupy na Gerlachovský štít, ale dělají se i jiné výstupy.  V roce 1982 došlo málem při zimním sestupu z Gerlachu k tragedii, protože se rychle změnilo počasí, začala vichřice 150 km v hodině a K. Pavlů  si skřípla v této chvíli nerv v koleně. Bylo nutné obejít masív hory a dostat se do doliny, což se podařilo.

Správcování a údržbu skal horolezecké oblasti Hodkovice od R. Noska převzal v roce 1986 pan Petr Boček, který tuto činnost vykonává dosud.

Rostislav Nosek se v roce 1987 stal členem vrcholové komise Jizersko-lužické oblasti.

Po roce 1989 se horolezcům otvírají široké možnosti výstupů. Jezdí se do Dolomit, v oblasti SELLA se daří výstup na SELLA RURM cestou bratrů  Messnerových s obtížností V–VI.  Jezdí se do Alp, ale i skalních oblastí jižní Itálie, Francie a Německa. Zájezdů bylo uskutečněno asi 220, lezci slézali lehčí i těžší cesty na věžích i útesech, spali pod širákem, pod mosty i v různých přístřeších. Bylo uskutečněno i několik desítek přelezů cest free-solo, tedy bez jištění lanem a to jak v tuzemsku, tak i v zahraničí.

K těm nejtěžším výstupům, které uskutečnili členové horolezeckého oddílu, jistě patří:

- SUCHÉ SKÁLY, Klatkova věž, převislá hrana VIIIc, 1986, P. Boček
- VYSOKÉ TATRY, Batizovské plotny a štít VI a Galfiho kout V, 1984 P. Boček
- FRANCIE, Marseille, Port Morgiol, Saint Michel, Klasika V, 1995 P. Boček, M. Dostrašil
- LA POLKA VI, 1996 P. Boček- MONT BLANC, 1998, M. Dostrašil, P. Hanus, L. Dostrašil, R. Knobloch
- DENT BLANCHE 4 357 m, 2012, Š. Laurin, M. Trojan, M. Jelínek
- MONCH 4 107 m, 2014, Š. Laurin, L. Havel
- GLOSGLOCKNER 3780 m, 2015, Š. Laurin, L. Havel, Vojtěch
- LOGINHORN 4 010 m, M. Trojan, M. Jelínek
- WEISMIES 4 023 m, M. Trojan, M. Jelínek- BISHORN 4 133 m, M. Trojan, M. Jelínek

Každým rokem se pořádá nácvik záchrany a cvičného zachytání pádů na trenažerech (vyrobili je členové oddílu) u jeskyně v Raubířských skalách. Při cvičném zachytávání padajícího lezce nahrazuje 80 kg vážící pneumatika. Zařízení si půjčují i okolní horolezecké oddíly. Každý rok se koná i cvičení záchrany člověka společně se záchrannou službou a za účasti profesionálních hasičů.

Horolezci založili a každý rok pořádají běžecký závod na Záskalí – TRHOPLIC. Při dětském dnu zajišťují pro děti tzv. lanovku v Červeném lomu. Pořádají tzv. Poslední slanění a schůze. Postupně je zpracováván horolezecký průvodce, popisuje věže a oblasti výstupů v oblasti Hodkovicka a zatím jsou popsány Raubířské stěny, Radoňovice, Kvočny Hodkovice a Bezděčín.

S pomocí horolezců a hlavně p. Petra Bočka

Ing. Václav Zajíček
Sdružení rodáků a přátel Hodkovic


Horolezci

Společná klubovna horolezců a skautů ve Skalním údolí

Společná klubovna horolezců a skautů ve Skalním údolí

 
Velikonoční lezení na Kvočnách

Velikonoční lezení na Kvočnách

 
Spolupráce horolezeckého oddílu se záchranným sborem na Raubířákách (foto Petr Boček)

Spolupráce horolezeckého oddílu se záchranným sborem na Raubířákách (foto Petr Boček)

 
Petr Boček

Petr Boček

 
 
Vytvořeno 27.1.2016 14:40:01 | přečteno 3877x | irena.libalova
load