Svijanský Újezd

Malá útulná obec Svijanský Újezd leží nedaleko Turnova.

Stopy osídlení sahají podle archeologických výzkumů až do pozdní doby kamenné. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1436, kdy císař Zikmund zastavil Újezd Bohuši z Kováně.

Obec se skládá ze čtyř částí: vlastní Újezd, Jirsko, Močítka a Kordovka. Újezdem se v dávné minulosti nazývalo území darované šlechtici panujícím knížetem. Jeho hranice vytyčili pověření pánové, kteří ho na koních objížděli. Co za den "ujezdili", bylo nazýváno újezdem. Název vsi Jirsko má původ v osobním jménu Jiří. Jméno vsi Močítka je odvozeno od namáčení lnu. V roce 1937 byl původní název Újezd byl změněn na Svijanský Újezd.

V obci najdeme několik roubených chalup ze 17. století. Střed obce tvoří opravená náves s 28 lipami - příjemné prostředí pro chvíle odpočinku. Dominantou obce je pseudogotický kostelík z roku 1868. Před kostelem stojí památník, který je věnován padlým z první světové války.

Svijanský Újezd je znám bohatým kulturním a společenským životem. Slavnosti Svijanského piva, pořádané vždy v červenci, proslavily obec daleko za hranici kraje. Areál u koupaliště skýtá mnohé možnosti ke sportování.

mailSvijanský Újezd

Svijanský Újezd 27, Pěnčín u Liberce, 463 45

Telefon:+420 482 720 070
E-mail:obec@svijanskyujezd.cz
Web:www.svijanskyujezd.cz
load