90 let hodkovického fotbalu (doba poválečná)

V letošním roce slaví hodkovický fotbal významné výročí – 90 let od založení. Vznik fotbalového oddílu hodkovických Čechů byl popsán v KK č. 2 v r. 2011 panem Václavem Zajíčkem ze vzpomínek pamětníků a různých materiálů pod názvem „ Začátky fotbalu v Hodkovicích nad Mohelkou“.

Jak to bylo po skončení války?

Ukončení 2. světové války znamená i obnovení spolků a sportovních klubů. Pozadu nezůstávají ani hodkovičtí sportovci.
Činnost sportovního klubu v Hodkovicích byla obnovena v březnu 1946. Zasloužilo se o to několik příznivců a nadšenců z řad starousedlíků (např. pánové Třešňák, Hoberlant a Mrkvička) a také z řad nových přistěhovalců (např. pánové Festa, Frinta, Sedlák a Běhálek). Ustavující schůze se konala dne 20. března 1946 v hotelu "Praha" (obr. 1).
Schůzi zahájil p. Drahokoupil, který přivítal přítomných 39 osob a vzpomněl při tom na dobu před okupací a na zakončení činnosti sportovního klubu, který zde byl do r. 1938.
Byl zvolen také výbor – předsedou se stal p. Festa, místopředsedou p. Reif, sekretářem p. Sedlák, pokladníkem p. Mrkvička a trenérem p. Frinta.
Na návrh p. Drahokoupila jsou všichni přítomní na schůzi uznáni zakládajícími členy. Je usneseno, že klub ponese jméno Sportovní klub Hodkovice a barvy jeho dresu budou: bílé košile, červené trenýrky a na košili SKH.
Byla podána žádost i s plánkem (obr. 2) Místnímu národnímu výboru v Hodkovicích o možnosti hrát na bývalém německém hřišti v prostoru dnešních SČVaK; tato žádost byla kladně přijata. Bylo však také rozhodnuto o vybudování nového hřiště.
Prvního května 1946 došlo k slavnostnímu zahájení činnosti SK Hodkovice a to zápasem se Sokolem Český Dub; tento zápas vyhrály Hodkovice 4 : 1.
Dne 14. září 1946 bylo v kavárně CORSO v Jablonci nad Nisou ustaveno mistrovství nově založených pohraničních klubů, kterého se zúčastnili i zástupci SK Hodkovice (obr. 3). V průběhu let byly Hodkovice zařazovány do různých okrsků – libereckého B, jabloneckého nebo českodubského a hrály v popředí tabulky.
Soupeři, se kterými se Hodkovice utkávaly, byly např. Pavlovice, Ruprechtice, Rýnovice, Mšeno, Vratislavice, Rychnov, Rádlo, Ostašov, Rozstání, Janov, Doubí, Český Dub, Železničáři Liberec, Harcov, Vesec, Jablonecké Paseky, Dolní Polubný, Smržovka a Lučany.
V září r. 1948 se fotbalisti konečně dočkali nového hřiště.

Takto publikoval tisk zprávy tiskového referenta pana Běhálka k této události.

Otevření hřiště v Hodkovicích.
SK Hodkovice otevírá v neděli 26. září nové hřiště a to velmi bohatým programem. V 9 hodin dopoledne se utkají v mistrovském zápase žáci S K H s žáky S K Jablonec n. N., v 10.30 hod. se koná zápas starých pánů, kterým budou soupeři staří páni S K Turnov. Pořad pokračuje odpoledne ve 14 hodin zápasem zálohy SKH proti záloze SK Ostašov a v 15.30 hod. bude zahájen hlavní zápas, ve kterém se v zápolení o mistrovské body utkají domácí s S K Ostašov. Jelikož je v neděli v Hodkovicích posvícení, očekává se na těchto zápasech velká návštěva.

A jak dopadly zápasy při otevření nového hřiště?

Hodkovice – Ostašov 3 : 2 (1 : 1).

Mistrovský zápas nevalné úrovně byl hrán o hodkovickém posvícení, v jehož rámci získali domácí jen těsného vítězství, ale co hlavního, obou bodů. Všechny branky vítězů docílil Endrys, obě branky hostí Moravec. Rozhodčím zápasu byl Bečka. – Předzápas druhých družstev skončil vítězstvím Ostašova 2 : 5 a žáci byli poraženi Jabloncem 0 : 5.
Po tomto zápase se Hodkovice ujaly vedení ve III. třídě Českodubsko před Janovem a Vescem.

Zde bych ukončil malé vyprávění o fotbalu v Hodkovicích před 2.světovou válkou a těsně po ní.

Více dalších informací o činnosti nejen fotbalového, ale i dalších oddílů SK Hodkovice se dozvíte na Slavnosti k 90 letům Sportovního klubu, která se koná 6. června 2015 ve fotbalovém areálu.


František Nejedlo
Sdružení rodáků a přátel Hodkovic