Horolezci

Horolezecký oddíl vznikl v Hodkovicích nad Mohelkou v roce 1977. Oddíl založil Rostislav Nosek, který se stal i předsedou. Zakládajícími členy se stali Zdeněk Košek, L. Hloušek, Vladimír Svátek, Miloslav Dostrašil a Věra Dostrašilová.

V roce 1979 dostal Rostislav Nosek devizový příslib a odjel do Rakouska, do Alp. Tady se seznámil s místním lezcem a spolu s ním zdolává severní stěnou vrchol Widspitze, tedy 3772 m, což je výškový rekord místního horolezeckého oddílu.

V roce 1980 přicházejí další členové, Petr Boček, Pavel Arlt, Petr Hanus, Lukáš Dostrašil, Robert Knobloch, Irena Košková, Michal Trojan, Milan Jelínek a další.

Funkci předsedy horolezeckého oddílu postupně vykonávali Rostislav Nosek, Zdeněk Košek, Petr Hanus, Miloslav Dostrašil a Štěpán Laurin.

Od roku 1980 oddíl vytváří nové prvovýstupy, které začal vyhledávat a slézat R. Nosek se členy oddílu, po roce 1982 ve vytváření prvovýstupů pokračuje P. Boček. V přilehlé oblasti Hodkovic n. M. tak vzniklo mnoho hodnotných výstupů i vysoké obtížnosti. Od roku 1980 do konce roku 2015 bylo přelezeno a osazeno 170 nových cest. Na nových cestách bylo umístěno 130 stěnových kruhů a 50 slaňovacích kruhů. Na starých cestách bylo přetlučeno 45 kruhů, které vyrobil a větší část i osadil Petr Boček s pomocí členů horolezeckého oddílu.

11. srpna 1981 posouvá výškový rekord oddílu Petr Boček na 4807 m výstupem na vrchol Mont Blancu francouzskou stranou.

Oddíl slézá skalní masivy nejen v oblasti Hodkovic, ale např. v Německu, Polabí, atd. Členové mají za sebou mnoho výstupů s obtížností 8a až 9a.

Členové horolezeckého oddílu jezdívají vlakem na lezecká letní i zimní soustředění do Vysokých Tater. Zde se daří výstupy na Gerlachovský štít, ale dělají se i jiné výstupy.  V roce 1982 došlo málem při zimním sestupu z Gerlachu k tragedii, protože se rychle změnilo počasí, začala vichřice 150 km v hodině a K. Pavlů  si skřípla v této chvíli nerv v koleně. Bylo nutné obejít masív hory a dostat se do doliny, což se podařilo.

Správcování a údržbu skal horolezecké oblasti Hodkovice od R. Noska převzal v roce 1986 pan Petr Boček, který tuto činnost vykonává dosud.

Rostislav Nosek se v roce 1987 stal členem vrcholové komise Jizersko-lužické oblasti.

Po roce 1989 se horolezcům otvírají široké možnosti výstupů. Jezdí se do Dolomit, v oblasti SELLA se daří výstup na SELLA RURM cestou bratrů  Messnerových s obtížností V–VI.  Jezdí se do Alp, ale i skalních oblastí jižní Itálie, Francie a Německa. Zájezdů bylo uskutečněno asi 220, lezci slézali lehčí i těžší cesty na věžích i útesech, spali pod širákem, pod mosty i v různých přístřeších. Bylo uskutečněno i několik desítek přelezů cest free-solo, tedy bez jištění lanem a to jak v tuzemsku, tak i v zahraničí.

K těm nejtěžším výstupům, které uskutečnili členové horolezeckého oddílu, jistě patří:

- SUCHÉ SKÁLY, Klatkova věž, převislá hrana VIIIc, 1986, P. Boček
- VYSOKÉ TATRY, Batizovské plotny a štít VI a Galfiho kout V, 1984 P. Boček
- FRANCIE, Marseille, Port Morgiol, Saint Michel, Klasika V, 1995 P. Boček, M. Dostrašil
- LA POLKA VI, 1996 P. Boček- MONT BLANC, 1998, M. Dostrašil, P. Hanus, L. Dostrašil, R. Knobloch
- DENT BLANCHE 4 357 m, 2012, Š. Laurin, M. Trojan, M. Jelínek
- MONCH 4 107 m, 2014, Š. Laurin, L. Havel
- GLOSGLOCKNER 3780 m, 2015, Š. Laurin, L. Havel, Vojtěch
- LOGINHORN 4 010 m, M. Trojan, M. Jelínek
- WEISMIES 4 023 m, M. Trojan, M. Jelínek- BISHORN 4 133 m, M. Trojan, M. Jelínek

Každým rokem se pořádá nácvik záchrany a cvičného zachytání pádů na trenažerech (vyrobili je členové oddílu) u jeskyně v Raubířských skalách. Při cvičném zachytávání padajícího lezce nahrazuje 80 kg vážící pneumatika. Zařízení si půjčují i okolní horolezecké oddíly. Každý rok se koná i cvičení záchrany člověka společně se záchrannou službou a za účasti profesionálních hasičů.

Horolezci založili a každý rok pořádají běžecký závod na Záskalí – TRHOPLIC. Při dětském dnu zajišťují pro děti tzv. lanovku v Červeném lomu. Pořádají tzv. Poslední slanění a schůze. Postupně je zpracováván horolezecký průvodce, popisuje věže a oblasti výstupů v oblasti Hodkovicka a zatím jsou popsány Raubířské stěny, Radoňovice, Kvočny Hodkovice a Bezděčín.

S pomocí horolezců a hlavně p. Petra Bočka

Ing. Václav Zajíček
Sdružení rodáků a přátel Hodkovic