90 let závodů do vrchu

Je to již 90 let, co se začala psát historie závodů do vrchu z Hodkovic na Záskalí. Dva ročníky, v letech 1926 a 1927, zachytila i hodkovická kronika.

Neděle 6. června 1926.

Dnes od 3 do 6 hodin odpoledne za podmračeného počasí se konaly závody do vrchu pořádané jabloneckým klubem motoristů na záskalské silnici od hostince „Ve skalním údolí“ k hostinci „Na krásné vyhlídce“ na Záskalí.
V té době obsadily tisíce diváků uvolněná prostranství na silnici; četné automobily zaujaly postavení na vykázaných místech. Závodů se účastnilo 38 jezdců. Nejlepšího času dne dosáhl Gustav König z Liberce, který projel uvedeným úsekem za 2 minuty a 28 vteřin.

Neděle 7. srpna 1927.

Dnes uspořádal klub motoristů z Jablonce své 2. závody do vrchu na tříkilometrové závodní dráze od dětského domova v Hodkovicích k hostinci „Na krásné vyhlídce“ na Záskalí.
Závody proběhly bez nehody a přilákaly kolem 10000 diváků. V nejlepším čase dojel Franz Liebig z Liberce za 2 minuty a 42 vteřin.

Zajímavostí je i kategorie motocyklů s postranním vozíkem – oba ročníky vyhrál Gustav König z Liberce. Někteří prodejci automobilů a motocyklů neopomněli v novinách poukázat na úspěchy značky v těchto závodech, jak je vidět na obrázcích.

Novodobá historie závodů do vrchu potom začala téměř o 50 let později.